Czasopisma PAN dostępne w wersji elektronicznej

21 czasopism Polskiej Akademii Nauk (PAN) będzie dostępnych w wersji elektronicznej w tzw. modelu Open Access, w którym czytelnicy otrzymują nieodpłatny dostęp do książek i czasopism. Publikowane w ten sposób czasopisma obejmują zarówno nauki humanistyczne jak i techniczne.

Dostawcą technologii i usług wydawniczych dla projektu jest Versita, wydawca ponad dwustu czasopism naukowych – własnych i zewnętrznych – z różnych dyscyplin nauki.

„Pełne teksty publikacji naukowych zawartych w czasopismach będą udostępniane wszystkim zainteresowanym w modelu Open Access, co da czytelnikom równe szanse dostępu do rezultatów najnowszych badań” – podkreśla Dawid Cecuła z Versita Open.

Open Access – otwarty dostęp – to stosunkowo nowy na rynku wydawniczym model publikacji naukowych, w którym czytelnicy otrzymują nieodpłatny dostęp do książek i czasopism. Pierwszymi propagatorami OA byli bibliotekarze, w ostatnich latach zaczęli wprowadzać go niektórzy wydawcy naukowi.

Porozumienie między PAN a Versitą obejmuje publikację czasopism z różnych dziedzin nauki – od biologii i weterynarii, poprzez psychologię, po nauki techniczne. Na podstawie zawartej umowy, Versita wspierać będzie PAN od strony publikacji elektronicznej, dystrybucji i marketingu, pozostawiając obszar pozyskiwania i redakcji manuskryptów czasopismom Polskiej Akademii Nauk.

21 czasopism Polskiej Akademii Nauk stanowi największą jak dotąd grupę czasopism przyjętych jednorazowo do publikacji przez Versitę, będącą liderem na rynku wydawnictw naukowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Firma świadczy usługi dla prawie 200 czasopism naukowych z tego regionu i z innych części świata, a docelowo planuje powiększyć tę liczbę do 500.

W 2009 roku Komitety i Wydziały Polskiej Akademii Nauk czołowej instytucji naukowo badawczej w Polsce, opublikowały 254 tytuły wydawnicze w około 100 tys. egzemplarzy.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj