![]() |
Wielu pracowników PLL LOT, którzy stracili lub stracą w najbliższym czasie pracę, nigdy nie pisało CV, bo w jednej firmie przepracowali praktycznie całe życie. W szukaniu zatrudnienia nieodpłatnie pomoże im zaangażowana przez PLL LOT S.A. w ramach Programu Outplacementu agencja rekrutacyjna Work Express.
|
- Największym wyzwaniem jest w tym przypadku fakt, że wiele spośród zwalnianych osób to pracownicy, którzy spędzili w jednym miejscu pracy nawet po kilkadziesiąt lat i często w ogóle nie mają doświadczenia w szukaniu pracy – mówi Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka.
Dodajmy, że niejednokrotnie są to ludzie rozczarowani, bo stracili pracę, mimo że ich zdaniem, wykonywali ją dobrze i odnosili zawodowe sukcesy. Dlatego ważnym zadaniem konsultantów Work Express będzie budowanie, czy też odbudowanie ich motywacji. – Z jednej strony będziemy wyjaśniać jakie były powody zwolnień podkreślając, że nie tracą pracy dlatego, że pracowali źle, ale dlatego, że firma jest w wyjątkowo trudnej sytuacji i musi przeprowadzić proces restrukturyzacji, żeby przetrwać. W jej wyniku część załogi straci pracę, ale pozostali pracownicy będą mogli ją utrzymać – mówi Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka. – Z drugiej strony będziemy pokazywać uczestnikom spotkań ich mocne strony, możliwości przekwalifikowania i odnalezienia się na rynku pracy – dodaje. Wieloletni pracownicy oddziałów zamiejscowych LOT mogą być np. świetnymi konsultantami dla touroperatorów, a stewardessy, których ogromnym atutem jest mobilność oraz świetna znajomość języków obcych, mogą odnaleźć się m.in. na stanowiskach związanych z obsługą klienta w firmach prowadzących interesy międzynarodowe. Jeśli chodzi o techników, pilotów i mechaników, to Work Express oferuje swoje kontakty z firmami z branży lotniczej i może zaproponować pracę na podobnych stanowiskach poza granicami Polski. W Polsce brakuje obecnie nowych ofert pracy w tym sektorze ze względu na zmiany spowodowane kryzysem.
- Będziemy z jednej strony uczyć podstaw, takich jak pisanie CV i listu motywacyjnego, a także, po indywidualnych konsultacjach i badaniu kompetencji, pokazywać pracownikom, że mimo rozstania ze swoją firmą, mają różnorodne możliwości i szanse zaistnienia na rynku pracy – mówi Aleksandra Wierbiłowicz-Bielecka.{mospagebreak}Jak powinien szukać pracy ktoś, kto przepracował w jednym miejscu 30 lat i nigdy nie musiał przygotowywać się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Z pewnością musi on zacząć od najbardziej podstawowych narzędzi. Eksperci podkreślają, że nie można sobie pozwolić na niedocenienie odpowiednio przygotowanego CV i listu motywacyjnego. CV powinno się skrupulatnie przygotować i modyfikować je, w zależności od stanowiska, na które się aplikuje.
Zdaniem ekspertów Work Express, w przypadku osób, które nie mogą się pochwalić praktyką w różnych firmach, powinny one tworzyć CV kompetencyjne, czyli takie, w którym kłaść będą nacisk nie na swoją ścieżkę zawodową, ale na nabyte umiejętności. Jest to tzw. CV typu „skill”. Zamiast więc stawiać na pierwszym miejscu informację na temat ścieżki zawodowej, która w tym przypadku nie jest zbyt „bogata”, byli pracownicy LOT powinni koncentrować się na pokazaniu nabytych w trakcie pracy umiejętnościach i informować o zdobytych doświadczeniach i zadaniach, które skutecznie i z powodzeniem realizowali w czasie kariery zawodowej.
Drugim rodzajem CV polecanym w tym przypadku jest CV typu „succes”. Ten typ sprawdza się szczególnie w przypadku osób aplikujących na stanowiska menedżerskie, na które specjaliści często trafiają z polecenia, a nie poprzez typową ścieżkę kariery.
Szukający nowej pracy menedżerowie powinni chwalić się największymi swoimi sukcesami, jakie odnieśli w pracy, projektami, które prowadzili, zdobytymi wyróżnieniami, wszystkim tym, co udowadnia, że świetnie sprawdzali się w obszarze, w którym działali.
Kolejnym ważnym elementem w procesie poszukiwania pracy jest znajomość realiów rynku, czyli wiedza o tym, o jakie stanowiska warto w danym czasie się ubiegać oraz które zawody są „przyszłościowe”, czyli zapewniają ciekawą i stabilną pracę na wiele lat. Z drugiej strony, każdy kandydat powinien zdawać sobie sprawę, o jakie posady może ubiegać się z posiadanym doświadczeniem i umiejętnościami. Ważna jest otwartość i niezamykanie się w przekonaniu, że tylko w tej pracy, którą wykonywaliśmy przez ostatnie kilka, czy kilkanaście lat, możemy być dobrzy, krótko mówiąc: poszukiwanie nowych możliwości.
Wreszcie bardzo ważne są umiejętności praktyczne związane z samą rozmową kwalifikacyjną. Trzeba wiedzieć, jak rozmawiać z pracodawcą, jak pokazać i podkreślać swoje mocne strony, jakiego wynagrodzenia od niego oczekiwać. Zwalniani pracownicy LOT otrzymają też wsparcie w zakresie nauki autoprezentacji. Podczas warsztatów eksperci doradzą im, czego powinni unikać i na co zwracać uwagę w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.{mospagebreak}Wszystkie te elementy składają się na sztukę budowania indywidualnej ścieżki kariery, o której osoby związane przez wiele lat z jednym miejscem pracy, po prostu nie musiały wcześniej myśleć.
- Zwolnienia grupowe to trudny czas dla wszystkich pracowników, ale dzięki współpracy z firmą Work Express w ramach programu outplacementu możemy wesprzeć osoby, które już utraciły pracę i te, którym grozi utrata zatrudnienia – mówi Justyna Trzcińska, Główny Planista ds. Doboru i Rozwoju Personelu PLL LOT. Zdaniem Trzcińskiej, dla każdej społecznie odpowiedzialnej firmy niezwykle ważnym obszarem prowadzonej działalności są relacje z pracownikami. – W obecnej, trudnej sytuacji, kiedy kryzys zmusza nas do przeprowadzenia restrukturyzacji zatrudnienia, szczególnie ważna jest etyka i uczciwość w tych relacjach – dodaje.
/ Work Express
Zaloguj się Logowanie