Wyższe stypendia dla 30 proc. najlepszych doktorantów czy możliwość łączenia kilku stypendiów – to zmiany, które czekają młodych naukowców – mówiła minister nauki Barbara Kudrycka na konferencji „Model funkcjonowania studiów doktoranckich – mobilność, granty, stypendia”.
W czasie konferencji zorganizowanej przez Warszawskie Porozumienie Doktorantów i Krajową Reprezentację Doktorantów, Barbara Kudrycka opowiadała o zmianach, jakie wprowadza dla doktorantów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kudrycka przypomniała, że ministerstwo zobowiązało się do przeznaczania na projekty młodych naukowców, w tym doktorantów nie mniej niż 20 proc. kwot na finansowanie badań.
Wśród sposobów nagradzania najlepszych doktorantów są np. nagrody ministra dla doktorantów. Minister przypomniała, że dotychczas nagrody przyznawano tylko najlepszym studentom.
Kudrycka zaznaczyła, że po wejściu w życie nowej ustawy, do 30 proc. studentów na studiach doktoranckich powinno otrzymywać wyższe stypendium. „Obecnie wprowadziliśmy zasadę, że można łączyć wszystkie podstawy do uzyskania stypendiów. Czyli można mieć stypendium i doktoranckie, i doktorskie (…) i jakieś inne nagrody” – powiedziała minister. Zaznaczyła, że chodzi tu o stypendia motywacyjne. Wcześniej łączenie ich nie było możliwe.
Głosy młodych naukowców brane są również pod uwagę w decyzjach ministerstwa. W konsultacjach przy nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym udział brała Krajowa Rada Doktorantów. Poza tym dodatkowo MNiSW powołało nową instytucję – Radę Młodych Naukowców, która również pełnić ma m.in. funkcję doradczą.
W kwestii udogodnień dla młodych badaczy, Kudrycka przypomniała też o 51-proc. uldze za przejazdy komunikacyjne, którą wynegocjowali dla siebie doktoranci.
Minister powiedziała, że Państwowa Komisja Akredytacyjna będzie nadzorować nie tylko studia pierwszego i drugiego stopnia, ale także i trzeciego. Dzięki temu programy studiów doktoranckich mogą stać się konkurencyjne.
Kudrycka przypomniała propozycję senatu Uniwersytetu Warszawskiego, aby rozłączyć uprawnienia wobec doktorantów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. „My również skłaniamy się do tego rozwiązania” – powiedziała minister i wyjaśniła, że nie wszyscy doktoranci chcą kontynuować pracę badawczą na uczelni, niektórzy chcą uzyskać tytuł doktora, by móc go wykorzystać w swojej pracy naukowej, dlatego warto rozważyć zróżnicowanie uprawnień wobec doktorantów.
Minister zwróciła uwagę na to, jak ważna jest mobliność doktorantów. Przypomniała, że trwają prace Komisji Europejskiej, dążące do tego, żeby programem Erasmusa objęci byli nie tylko studenci, ale również doktoranci. Minister zaznaczyła przy tym, że warto, żeby doktoranci byli w programie lepiej niż studenci finansowani. Kudrycka zobowiązała się, że w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jednym z priorytetów jej ministerstwa będzie doprowadzenie do końca rozmów i alokacja środków unijnych na ten cel.
Erasmus to międzynarodowy program, który m.in. umożliwia studentom wyjazdy za granicę na część studiów.
Konferencja „Model funkcjonowania studiów doktoranckich – mobilność, granty, stypendia” odbywa się od 10 do 12 czerwca w Warszawie. Podstawowym celem konferencji jest wymiana doświadczeń dotyczących mobilności doktorantów oraz grantów i ofert stypendialnych kierowanych do uczestników studiów III stopnia, realizowanych na poszczególnych uczelniach, w różnych regionach Polski.
„Myślę, że podczas tej konferencji wypracujemy, jakie stypendia i jakie granty najbardziej interesują doktorantów. Wnioski pokonferencyjne będą doskonałym materiałem dla fundacji czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, czyli tych instytucji, które stypendia przygotowują” – powiedziała w rozmowie z PAP Kinga Kurowska, przewodnicząca Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
Copyright © Alexandrite Group
Zaloguj się Logowanie