Co Europejczycy myślą o warunkach, w jakich pracują?

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) opublikowała właśnie wyniki ogólnoeuropejskiego badania opinii publicznej na temat bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Z ustaleń tego badania wynika, że wśród obywateli Europy panuje powszechna obawa, że obecny kryzys gospodarczy może mieć negatywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo w pracy, zagrażając pozytywnym zmianom, jakie respondenci dostrzegli w ostatnich pięciu latach. Wielu Europejczyków uważa się również za dobrze poinformowanych w kwestii bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, i uznaje te zagadnienia za istotny czynnik w wyborze nowej pracy.


Pogorszenie koniunktury gospodarczej źródłem presji na europejskich pracowników
Z badania opinii publicznej wynika, że sześciu na dziesięciu Europejczyków spodziewa się, że światowe pogorszenie koniunktury gospodarczej przyniesie pogorszenie warunków pracy, zwłaszcza w odniesieniu do zdrowia i bezpieczeństwa. Ponadto zdecydowana większość respondentów (75%) z państw członkowskich uważa, że zły stan zdrowia jest przynajmniej w pewnym stopniu skutkiem wykonywanej pracy.
 
Jukka Takala, dyrektor EU-OSHA, dostrzega wyzwania, przed jakimi stają obecnie przedsiębiorstwa i przypomina im o inwestowaniu w zdrowie swoich pracowników: „Kryzys finansowy może doprowadzić do tego, że organizacje będą ignorować lub minimalizować znaczenie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. Istnieje wręcz ryzyko, że przedsiębiorstwa będą rozważać ograniczenie swoich inwestycji w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy. Naszym wyzwaniem jako Agencji jest przekonanie ich, że dążenie do osiągnięcia krótkotrwałych korzyści może jedynie spowodować długotrwałe problemy. Nasza działalność pokazuje, że zdrowe miejsca pracy oznaczają zwiększenie wydajności”.
 
Najważniejsze wynagrodzenie i bezpieczeństwo zatrudnienia
Wraz ze wzrostem bezrobocia pracownicy mogą bardziej troszczyć się o bezpośrednie bezpieczeństwo zatrudnienia niż o bezpieczeństwo i zdrowie wynikające z warunków, w jakich pracują. Pytani o czynniki decydujące o wyborze nowej pracy, obywatele Europy stwierdzają, że bezpieczeństwo zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia są ważniejsze niż bezpieczne i zdrowe warunki pracy, które w badaniu znalazły się na trzecim miejscu za godzinami pracy.
 
Lepsze informacje – lepsze warunki dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa
Pokrzepiające jest to, że w wielu państwach członkowskich (szczególnie w UE-15) obywatele uważają, że są dobrze poinformowani o zagrożeniach w miejscu pracy, a zdaniem 57% respondentów w ostatnich pięciu latach zdrowie i bezpieczeństwo w pracy uległy poprawie.
 
Różnice płci
Przeprowadzone badanie opinii publicznej odzwierciedla również różne postawy wobec bezpieczeństwa i zdrowia w pracy w zależności od płci. Mężczyźni uznali wynagrodzenie (61%) i bezpieczeństwo zatrudnienia (55%) za najważniejszy czynnik przy podejmowaniu nowej pracy, w porównaniu z niższym odsetkiem takich samych odpowiedzi wśród kobiet (odpowiednio 53% i 51%). Z drugiej strony wydaje się, że kobiety przykładają większą wagę do godzin pracy (26%) niż mężczyźni (19%).
 
Ponadto zdaniem większej liczby mężczyzn (62%) niż kobiet (zaledwie 52%) warunki dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa poprawiły się, mężczyźni czują się również lepiej poinformowani w kwestii bezpieczeństwa i zdrowia (71%) niż kobiety (61%).
 
Jukka Takala powiedział: „W rzeczywistości zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia kobiet w pracy są zwykle niedoceniane i lekceważone. Niekompatybilność godzin pracy z życiem rodzinnym, praca na „dwa etaty”, która nadal dotyka kobiet w nieproporcjonalny sposób, a także fakt, iż większy nacisk kładzie się na wypadki przy pracy niż na zdrowie w pracy (przez co uwaga zostaje skierowana na sektory i zawody zdominowane przez mężczyzn), to tylko niektóre wyzwania, którym należy sprostać. Konieczne jest przyjęcie wobec bezpieczeństwa i zdrowia w pracy podejścia uwzględniającego różnice płci, którą to kwestię EU-OSHA będzie kontynuować w swoich działaniach na rzecz zapewnienia jej większego zrozumienia przez przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej”.
 
Od ponad dziesięciu lat EU-OSHA odgrywa podstawową rolę w promowaniu bezpieczeństwa i zdrowia w pracy w Europie i nadal będzie przyczyniać się, w ramach swojego aktywnego podejścia, do poprawy warunków pracy. Zorganizowana przez Agencję kampania „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”, obejmująca Europejski Tydzień Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy w dniach 19-23 października, jest największą na świecie kampanią informacyjną na temat bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, w której biorą udział tysiące organizacji i pracowników z całej Europy. (OSHA)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj