Co Bug złączył…

Bug, który w środkowym biegu stanowi geograficzną granicę pomiędzy Polską i Republiką Białoruską, tym razem nie dzieli a łączy oba kraje. Nagromadzone od lat osady ściekowe zalegające w przyległych lagunach, dla mieszkańców Brześcia stanowią namacalny a raczej mocno wyczuwalny problem, dla Polaków przedostanie się osadów ściekowych do rzeki Bug, która m.in. stanowi źródło wody do picia dla aglomeracji warszawskiej może

stanowić poważny problem.

Usunięcie tych osadów wymaga ich wybrania, odwodnienia następnie wywiezienia na odległe składowisko. Polska w całości pokryje koszty zakupu urządzenia do odwodnienia wydobytych osadów ściekowych oraz urządzenia do bieżącego odwadniania nadmiernych osadów ściekowych. Służyć temu będą dwie prasy filtracyjne do odwadniania osadów, jedna stacjonarna zainstalowana w oczyszczalni ścieków a druga przewoźna dostosowana do prac w terenie. Przetarg został już przeprowadzony przez naszego wschodniego partnera. Wykonawca ze Słowacji dostarczy zakupione maszyny do marca przyszłego roku, co pozwoli do 2014 roku w pierwszej kolejności opróżnić z osadów dwie laguny przyległe do wałów przeciwpowodziowych. Dotacja udzielona przez NFOŚiGW wyniesie 1,6 mln zł.

 
Uroczyste podpisanie międzynarodowej umowy na dofinansowanie przez Polskę „Zmniejszenia zagrożenia ekologicznego wywołanego nagromadzeniem się osadu w lagunach osadowych, położonych na terenie zalewowym rzeki Bug w Brzeskiej Komunalnej Oczyszczalni Ścieków na terenie Republiki Białorusi” odbyło się 26 października br w konsulacie polskim w Brześciu (Rep. Białoruska), w obecności konsula RP. Umowę podpisali: wiceprezes zarządu NFOŚiGW Władysław Majka – reprezentujący delegację polską oraz Michał Sac – dyrektor białoruskiego Przedsiębiorstwa „Brestwodokanal”.
 
Dla NFOŚiGW to druga międzynarodowa umowa realizowana w ramach programu wspierania projektów i inwestycji poza granicami kraju. Poprzednia została podpisana w 2001 roku na modernizację oczyszczalni ścieków w Mariampolu (Litwa), która w zapisach Konwencji Helsińskiej była wymieniona jako jeden z największych trucicieli zlewni Morza Bałtyckiego. (NFOŚiGW)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj