Ciężarówka zasilana gazem ziemnym

Firma Panasonic ogłosiła wyniki półrocznych testów drogowych ciężarówki zasilanej gazem ziemnym (CNG) przeprowadzonych wraz z firmą TOMY Company Ltd. W pierwszym tego typu przedsięwzięciu w Japonii obie firmy zrealizowały wspólnie serię 48 przejazdów testowych pomiędzy Tokio a Osaką w okresie od kwietnia do września tego roku.

Testy przeprowadzono przy użyciu prototypowej ciężarówki opracowanej w ramach projektu stworzenia zasilanego gazem pojazdu nowej generacji ogłoszonego przez japońskie Ministersto Infrastruktury, Transportu i Turystyki.Wyniki okazały się bardzo pozytywne: w porównaniu do konwencjonalnych ciężarówek z napędem diesla osiągnięto 10% redukcję emisji dwutlenku węgla i 90% redukcję emisji tlenków azotu.
Obecnie w Japonii użytkowanych jest około 37,000 pojazdów zasilanych gazem ziemnym. Około 17,000 z nich stanowią ciężarówki, głównie o ładowności do dwóch ton. Jednak testowany prototyp jest jedyną ciężarówką dalekiego zasięgu tego typu poruszającą się po japońskich drogach. Pojazd jest w stanie przejechać ponad 600 km na jednym zbiorniku gazu. Jest to zapowiedź nowej generacji oszczędnych samochodów użytkowych będących alternatwywą dla tradycyjnych ciężarówek napędzanych silnikami diesla.
 
Firmy Panasonic i TOMY w niektórych regionach korzystają z tych samych tras. Przykładowo Panasonic wysła telewizory VIERA z fabryki w Osace w kierunku wschodnim do centrum dystrybucyjnego w Urayasu na przedmieściach Tokio. Z kolei firma TOMY wysyła zabawki i inne produkty w kierunku zachodnim, z Urayasu do klientów w Osace. Dlatego też obie firmy planują zrealizować wspólnie 250 przejazdów w bieżącym roku fiskalnym (kończącym się w marcu 2010 r.) za pomocą pojazdów konwencjonalnych, jak i napędzanych CNG (96 tras). Współpraca pozwoli na wyeliminowanie 7,600 km „pustego przebiegu” w obecnym roku finansowym. Firmy szacują, że powyższe działania doprowadzą do zredukowania emisji CO2 o 18 ton w okresie całego roku.
 
Firmy Panasonic i TOMY planują także szerzej wykorzystać atut, jakim jest bliskość ich centrów dystrybucyjnych. W tym celu będą współpracować na polu logistyki, co pozwoli zoptymalizować wydajność procesu dystrybucji produktów, a także ograniczy szkodliwy wpływ transportu na środowisko. W momencie wprowadzenia na rynek ciężarówek napędzanych CNG obie firmy włączą je do swojej floty. (red)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj