Rozwój gospodarczy niesie oprócz niewątpliwych korzyści dla polepszenia warunków życia ludzi również zagrożenie dla otaczającego nas świata przyrody. Podejmowanie odważnych decyzji gospodarczych powinno iść w parze z odpowiedzialnością za obszary cenne przyrodniczo. Wymaga to zrównoważonego działania.
Z jednej strony mamy przyrodę, którą należy chronić, głównie ze względu na kurczące się zasoby środowiska z drugiej zaś biznes, z którym nieodłącznie związane są pieniądze oraz gdzie coraz częściej dochodzi do realizacji inwestycji za wszelką cenę.
Próbą połączenia interesów biznesu i przyrody jest projekt „BUSINESS TO NATURE – Nowe podejście do rozwoju przedsiębiorczości na obszarach cennych przyrodniczo”, który został zainaugurowany w drugiej połowie maja br. Jest to nowa inicjatywa, której głównym celem ma być poszukiwanie, opisywanie i dalsze rozpowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie zrównoważanego rozwoju przedsiębiorstw na obszarach przyrodniczych. Jest on współfinansowany w ramach programu INTERREG IVC, będącego przejawem międzyregionalnego wymiaru Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Program ten służy przede wszystkim poprawie skuteczności stosowania narzędzi polityki międzyregionalnej w obrębie Unii Europejskiej. Na jego funkcjonowanie przewidziano środki zgromadzone w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Istota projektu
Projekt „Business to nature” zakłada wypracowanie strategii działań, które umożliwią zebranie dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorczości na obszarach cennych przyrodniczo z całej Europy, które z kolei będą mogły zostać zastosowane przez władze samorządowe. Jest on realizowany przez 11 instytucji pochodzących z 9 krajów europejskich, wśród których znalazły się Bułgaria, Francja, Hiszpania, Polska, Portugalia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Każdy z tych uczestników-beneficjentów ma za zadanie wspólnie pracować, aby polepszyć efektywność polityk regionalnych w związku z prowadzeniem na obszarach cennych przyrodniczo (znajdujących się na terytorium poszczególnych uczestników projektu) działalności gospodarczej.
Aby osiągnąć cel, jakim jest zrównoważony rozwój przedsiębiorczości na obszarach, które charakteryzują się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, projekt przewiduje utworzenie platformy współpracy pomiędzy uczestnikami projektu dla wymiany doświadczeń i transferu wiedzy. Efektem współpracy ma być wypracowanie dla każdego z partnerów projektu szczegółowych wytycznych, wskazujących jakie praktyki będą mogły być przedmiotem transferu. Jak widać projekt opiera się na zasadzie pełnej współpracy i wymiany, co może zapewnić sukces. Koniecznym wydaje się udział jak najszerszego grona podmiotów w formułowaniu wszelkiego rodzaju dokumentów dotyczących dobrych praktyk. Chodzi tutaj przede wszystkim o władze samorządowe, przedsiębiorców oraz niezależnych ekspertów. Przewiduje się w niedalekiej przyszłości, iż zebrane doświadczenia oraz wiedza posłużą do stworzenia swoistego podręcznika podstaw europejskiego modelu rozwoju przedsiębiorczości na obszarach cennych przyrodniczo.
Projekt ma składać się z trzech faz. Pierwsza faza, której realizację przewidziano na rok 2010, polega na przeglądzie i ewaluacji istniejących praktyk regionalnych. Tutaj działania skupią się przede wszystkim na benchmarkingu stosowanych polityk w zakresie rozwoju przedsiębiorczości na regionach zaangażowanych w realizację projektu. Druga faza, przewidziana do wykonania w 2011 roku, ma w swoim założeniu doprowadzić do identyfikacji i analizy dobrych praktyk. Natomiast trzecia faza, która jednocześnie jest fazą końcową, powinna być zrealizowana w 2012 roku i przyczynić się do transferu wyodrębnionych już wcześniej dobrych praktyk. Każdy z wyżej wymienionych etapów projektu ma odznaczać się organizowaniem warsztatów, konferencji po to, by wypromować ideę „business to nature”.
Projekt „Business to nature” jest realizowany od stycznia 2010 roku do grudnia roku 2012. Całkowita wartość dofinansowania na działania podejmowane w ramach projektu wynosi 1 551 364,68 euro. Ekonomia ochrony przyrody będzie nadal się rozwijać, tym bardziej, że coraz głośniej podnoszone są postulaty mówiące, iż prospektywny rozwój gospodarczy może mieć miejsce jedynie przy uwzględnieniu zasad ochrony obszarów przyrodniczych, na stan których działalność człowieka może mieć destruktywny wpływ.
Zaloguj się Logowanie