Jedne z największych i najbardziej liczących się uczelni Wielkiej Brytanii m.in. London School of Economics i University of Warwick, przedstawiły ofertę edukacyjną dla uczniów szkół średnich i studentów w Warszawie.
Targi edukacyjne pt. "Dwa kroki do studiów w Wielkiej Brytanii", które zorganizował British Council, zgromadziły 27 brytyjskich uczelni. Jak napisali organizatorzy targów, pierwszym krokiem jest wybór uczelni i zapoznanie się z procedurami przyjęcia, a drugim krokiem jest zdanie egzaminu językowego, który kwalifikuje do studiowania w Zjednoczonym Królestwie.
"Targi organizowane są już trzeci rok z rzędu i stanowią świetną okazję, aby w bezpośredniej rozmowie dowiedzieć się m.in. o warunkach studiowania na brytyjskich uczelniach np. o programie nauczania, procedurach aplikacji czy finansowaniu studiów" – powiedziała Anna Danielewicz z British Council.
Jak dodała, targi mają zachęcić młodych ludzi do podjęcia studiów w Wielkiej Brytanii. "Uczelnie brytyjskie mają międzynarodową renomę, a ich dyplom jest rozpoznawalny nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, stąd też ich posiadacze są bardzo chętnie przyjmowani przez pracodawców" – powiedziała Danielewicz.
"Obecnie na świecie coraz bardziej liczy się wielokulturowa edukacja – powiedziała PAP Sue Mace z British Council – brytyjskie uczelnie chętnie w takiej edukacji uczestniczą zapraszając studentów z całego świata". Jak podkreśliła, studenci z Polski, którzy już studiują w Wielkiej Brytanii, wnoszą w życie uczelni wiele dobrego tworząc sympatyczną atmosferę.
"Już zdecydowałam, że będę studiowała na Wyspach. W tym roku matura, za rok studia w Szkocji na uniwersytecie w Stirlingu, Edynburgu lub Glasgow, ale najbardziej podoba mi się chyba w Stirlingu" – powiedziała PAP Karolina Langiewicz, która chce studiować edukację języka angielskiego. Jak dodała, na targach próbuje się dowiedzieć, jaką wartość ma brytyjski dyplom przede wszystkim w Polsce, ponieważ nie zamierza pozostać na stałe w Wielkiej Brytanii.
Zdaniem Moniki Malak, która przedstawiała ofertę z University College London, wszyscy zainteresowani studiami, poza uczniami także ich rodzice i nauczyciele, pytają najczęściej o wymagania rekrutacyjne, kierunki oraz opłaty. "Ale na początku zawsze pada pytanie: +jak to jest, gdy studiuje się w Londynie+" – powiedziała Malak.
Na targach można było dowiedzieć się również, jak i gdzie uzyskać certyfikat IELTS – egzamin uznawany przez wszystkie brytyjskie uczelnie wyższe. IELTS (International English Language Testing System) jest międzynarodowym egzaminem stworzonym specjalnie dla osób planujących studia lub pracę za granicą. Jest przepustką do ponad 6 tys. ośrodków akademickich i innych organizacji na całym świecie.
Na uczelniach w Wielkiej Brytanii studiuje obecnie ok. 7,5 tys. Polaków w ok. 200 szkołach wyższych. Najpopularniejsze kierunki to: pedagogika, prawo, zarządzanie, ekonomia, informatyka, socjologia, nauki polityczne, psychologia, administracja, filologie obce.
W rozmowie z PAP nauczyciel fizyki Włodzimierz Zielicz z Liceum im. Mikołaja Kopernika w Warszawie powiedział, że "jakość studiowania w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie lepsza niż w Polsce". Jego zdaniem, brytyjskie uniwersytety są w czołówce światowej, natomiast polskie uczelnie np. "Uniwersytet Warszawski czy Jagielloński są zaledwie w pierwszej pięćsetce".
Według Zielicza, w Wielkiej Brytanii kontakt wykładowcy ze studentem jest bardziej osobisty. "Zdarzają się sytuacje, że prowadzący grupę funduje wino za rozwiązanie zadań, u nas też tak było, ale przed wojną np. na uczelniach we Lwowie, gdzie przecież powstała wspaniała szkoła matematyków" – dodał.
W Polsce brytyjskie uczelnie przedstawią swoją ofertę także poza Warszawą, w sobotę w Krakowie. (NNO, PAP – Nauka w Polsce, bsz)
Zaloguj się Logowanie