|
16 lutego rozpoczęła się pierwsza runda aplikacyjna konkursu projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Kwota środków przeznaczonych do rozdysponowania między przedsiębiorcami w pierwszej turze wynosi blisko 141 mln zł.
|
Pierwszy konkurs w ramach działania 8.1 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła na dwa tygodnie przed rozpoczęciem terminu naboru wniosków. – Jest to celowe działanie, chcemy by przedsiębiorcy mieli czas na zapoznanie się z wytycznymi czy skompletowaniem niezbędnej dokumentacji – wyjaśnia Monika Karwat – Bury z PARP.
Planowo nabór wniosków będzie trwał od 2 do 31 marca br. PARP nie wyklucza jednak, że termin ten zostanie skrócony. – Nabór zamkniemy w momencie gdy łączna suma dofinansowania złożonych przez przedsiębiorców wniosków osiągnie 130% planowanej alokacji – czyli prawie 188 mln zł. Może to nastąpić zarówno 31 marca jak i dwa tygodnie wcześniej, wszystko zależy od zainteresowania przedsiębiorców. Informację o planowanym terminie zakończenia naboru zamieścimy na stronie internetowej PARP – podkreśla Monika Karwat Bury.
Środki dostępne w ramach działania 8.1 dostępne są dla mikro- i małych przedsiębiorców, którzy planują świadczyć e-usługę, czyli biznes oparty na nowoczesnych technologiach. W ramach działania 8.1 przedsiębiorcy otrzymują refundację do 85% wartości projektu. Finansowanie trwa 24 miesiące.By usługa mogła zostać zaliczona do e-usługi musi spełniać cztery podstawowe warunki:
- świadczona w sposób zautomatyzowany przy użyciu technologii informacyjnych,
- dostępna w publicznych sieciach telekomunikacyjnych (czyli nie może to być np. internetowa sieć osiedlowa, czy wewnętrzna sieć stosowana w firmach – intranet),
- dostępna na indywidualne żądanie usługobiorcy (w dowolnie wybranym przez niego momencie)
- dostępna bez obecności stron w trakcie jej realizacji.
E-usługę można prowadzić za pośrednictwem kilku kanałów – internet, urządzenia mobilne (przez telefon komórkowy i inne urządzenia przenośne) oraz telewizję cyfrową i satelitarną.
Od 2009 r. uproszczone zostały również zasady ubiegania sięo dofinansowanie w ramach działania 8.1. Przedsiębiorcy nie będą zobligowani do składania dodatkowych dokumentów finansowych potwierdzających posiadanie przez nich środków na rozpoczęcie projektu. Jednak muszą się liczyć z tym, że PARP zaostrzy ocenę rentowności, innowacyjności i szans na powodzenie projektu. Nowością będzie również rozszerzony katalog tzw. kosztów ogólnych obejmujący usługi pomocnicze, materiały biurowe i eksploatacyjne oraz najem i eksploatacja pomieszczeń. W ramach działania 8.1 przedsiębiorcy zyskają również możliwość wysyłania pracowników na wszystkie niezbędne dla projektu szkolenia (dotychczas mogli oni korzystać wyłącznie ze szkoleń specjalistycznych). Przedsiębiorcy uzyskają także możliwość refundowania ZUS-u dla pracowników.
PARP planuje, że w 2009 r. ogłoszone będą co najmniej dwa konkursy na projekty w ramach działania 8.1. (red)
Zaloguj się Logowanie