Co dziesiąta uchwała dotycząca podatków i opłat lokalnych zawiera rozwiązania sprzeczne z prawem – wynika z informacji przedstawionych przez regionalną izbę obrachunkową w Opolu.
Opolska RIO w okresie od października 2009 r. do marca 2010 r. zbadała 225 uchwał w sprawie określenia wysokości stawek podatków i opłat lokalnych, sposobu ich poboru, wyznaczenia inkasentów, a także wprowadzenia zwolnień od tych podatków. W 23 znalazły się zapisy naruszające prawo i skutkujące częściowym unieważnieniem uchwał.
Największa liczba uchwał zakwestionowanych przez kolegium dotyczyła podatku od środków transportowych (11 uchwał) oraz podatku od nieruchomości (10 uchwał).
Wśród najczęściej popełnianych błędów RIO wskazuje na określenie przez organ stanowiący stawek podatku od środków transportowych w wysokości niższej bądź wyższej niż minimalna lub maksymalna stawka określona w ustawie oraz zwolnienie z opodatkowania przedmiotu identyfikowanego jedynie z określonym podatnikiem – np. gminą
Izba przypomina, że prawo upoważnia radę gminy jedynie do stanowienia zwolnień przedmiotowych. Wskazania podmiotowe naruszają ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, a także konstytucję.
Sprzeczne z przepisami jest ograniczenie przez radę form zapłaty opłaty targowej wyłącznie do wpłaty gotówkowej u inkasenta, z wyłączeniem możliwości jej wpłaty w kasie urzędu lub na rachunek bankowy gminy, a także poszerzenie zakresu obowiązków i odpowiedzialności inkasenta.
RIO wskazało, że pojawiającym się błędem jest także wyłączenie z opodatkowania podatkiem od środków transportowych pojazdów związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez płatnika podatku rolnego. Izba zauważyła, że zakres terminologiczny wyrażeń „podatnik” i „płatnik” jest odmienny.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych uchwały w sprawie podatków i opłat lokalnych podlegają nadzorowi regionalnych izb obrachunkowych. Nadzór jest sprawowany na podstawie kryterium zgodności z prawem.
/samorzad.pap.pl
Zaloguj się Logowanie