Tarnów, Źródło: Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A., autor Paweł Topolski.
Rozwój biznesu warunkowany jest przez kilka kluczowych zmiennych, w tym: położenie geograficzne, dobrze rozwiniętą komunikację, bogatą infrastrukturę, specjalne strefy ekonomiczne i aktywności gospodarczej, wykształconą kadrę, przyjazny samorząd i prężnie działające instytucje otoczenia biznesu. Lecz, by biznes rozwijał się harmonijnie, konieczne jest stworzenie i zapewnienie atrakcyjnych alternatyw spędzania czasu wolnego. Subregion Tarnowski idealnie spełnia także ten ważny warunek.
Tarnów
Tarnów jest stolicą Subregionu i największym po Krakowie miastem w Małopolsce. Ponad siedmiuset letnia historia miasta widoczna jest na każdym kroku, w założeniu, architekturze, zabytkach. Nie bez kozery Tarnów nazywany jest Perłą Renesansu. Rynek z ratuszem, otaczające go kamienice, place, katedra, co rusz imponujące zabytki. Na południu, nad miastem górują ruiny zamku na Górze św. Marcina. Nieco poniżej położony jest basen, tereny do biegania, ścieżki rowerowe, siłownia na świeżym powietrzu.
Tarnów to także miasto o wielokulturowych tradycjach. W czasach Galicji i potem do II wojny światowej mieszkali tu zgodnie Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Niemcy, Austriacy, Czesi, Węgrzy. To przenikanie się widać chociażby w tradycyjnej kuchni Tarnowa, otwartości i gościnności mieszkańców.
Miasto ma ważne przemysłowe oblicze. To tutaj wokół Państwowej Fabryki Związków Azotowych – obecnie Grupa Azoty – w latach 20. XX wieku powstały Mościce, zielona dzielnica zaprojektowana zgodnie z ideą miasta-ogrodu. Do dzisiaj prężnie działają Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. – słynny zbrojeniowy zakład. Wciąż powstają nowe, innowacyjne firmy.
Tarnów dysponuje bardzo dobrym zapleczem hotelowym, restauracjami, kawiarniami. Można tutaj zjeść typowe dla regionu potrawy, dania kuchni żydowskiej, skosztować win z okolicznych winnic. Prężnie rozwija się enoturystyka: podtarnowskie winnice oferują degustacje win i lokalnych produktów, często noclegi.
W mieście i wokół niego wytyczonych zostało wiele tras rowerowych, nad Dunajcem biegnie Velo Dunajec – fragment słynnej trasy Velo Małopolska. Nie brak tras pieszych wiodących po najpiękniejszych miejscach w okolicy.
Tarnów ma także bogatą ofertę sportową. Zmodernizowany stadion KS Błękitni to oprócz boiska piłkarskiego, zaplecze lekkoatletyczne, bieżnia, boiska do siatkówki i koszykówki, siłownia i tuż obok Park Wodny oraz Tarnowski Klub Tenisowy z kilkoma kortami i zapleczem. Działają kluby sportowe: Tarnovia, Iskra, Unia i kluby uczniowskie. Sporty walki ćwiczyć można w TKS „Shinkyokushin Karate”. Bowling to z kolei dwa obiekty: A.C.T. Sport i Kwazar Bowling Club. Jest także gdzie pograć w squasha: w Grafit Akademia Sportu są 2 korty, a w Centrum Sportów Spokojna – 4 korty do squasha, 6 do badmintona, 1 kryty kort do tenisa i 1 boisko do siatkówki plażowej.
Przy ulicy Kochanowskiego na terenie SAG znajdują się tory kartingowe: SPEED RACE Tarnów i Tor Kartingowy Daytona. Nieopodal zlokalizowana jest ścianka wspinaczkowa La Roca. Dzieciaki mogą skorzystać z dwóch fly parków: Park Trampolin NINJA JUMP i FlyPark Tarnów. Zwolennicy paintball mogą korzystać z Laser Planet w Grafit Akademia Sportu.
Przy okazji sportu warto wspomnieć o Pałacu Młodzieży, interdyscyplinarnym centrum oświatowo-kulturalnym dzieci i młodzieży. Specyfika tej placówki to przenikanie i uzupełnianie działalności politechnicznej, artystycznej, naukowej i sportowej.
Zwolennicy fitness mają do wyboru kilka klubów, m.in.: Fitness Klub Forma, Grafit Akademia Sportu, Com-Com Zone Tarnów Gemini Park, Xtreme Fitness Tarnów, Fitness Klub Q10.
Osoby lubiące zagadki, gry zręcznościowe i wyścig z czasem mogą skorzystać z oferty tzw. „pokojów ucieczek”: Challenge Exit Room oraz Open the Door. Escape room to świetna gra przeniesiona z popularnej zabawy online do świata rzeczywistego. Gracz zostaje wrzucony w wir wydarzeń i musi rozwikłać zagadki, by wydostać się z pokoju. Doskonała zabawa dla całej rodziny.
Tarnów jest miastem przyjaznym rodzinom i dzieciom. Wśród centrów zabaw warto wymienić: Promienny Zamek, Figle Migle, Tarnowską Akademię Twórczej Edukacji, Simba – Centrum Nauki i Zabawy dla Dzieci. Na wielbicieli tańca czeka Studio Tańca HONORATA.
Tarnów ma atrakcyjną i bogatą ofertę kulturalną. To tutaj odbywa się jeden z dwóch najbardziej prestiżowych festiwali filmów polskich: Tarnowska Nagroda Filmowa – w tym roku odbędzie się po raz 32! To w Tarnowskim Teatrze corocznie odbywa się Festiwal Komedii Talia – w tym roku 22 edycja. To tarnowskie BWA regularnie nagradzane jest przez specjalistów za organizowane wystawy i wydarzenia kulturalne. To tutaj co roku ma miejsce jeden z najlepszych jazowych festiwali Jazz Contest – w tym roku 11 edycja. Atrakcyjne zbiory i wystawy oferują Muzeum Okręgowe i Etnograficzne. Bogaty program mają Tarnowskie Centrum Kultury oraz Centrum Sztuki Mościce.
Jak to wygląda w liczbach?
Okolice Tarnowa
Wokół Tarnowa nie brak wyjątkowych atrakcji przyrodniczych i kulturalnych. Niesamowite wrażenie sprawia jedyne w swoim rodzaju Skamieniałe Miasteczko w Ciężkowicach i będący tuż obok Wąwóz Czarnowic zakończony wodospadem. Tuż pod Ciężkowicami, w Kąśnej Dolnej mieści się Centrum Paderewskiego – dworek ze wspaniałym założeniem parkowym, w którym odbywają się koncerty, przede wszystkim muzyki klasycznej. Amatorzy tego rodzaju muzyki nie mogą przejść obojętnie wokół Europejskiego Centrum Muzyki wymyślonego i stworzonego przez Krzysztofa Pendereckiego w nieodległych Lusławicach.
Czas warto spędzić oglądając Zamki w Dębnie i Nowym Wiśniczu (to największa zachowana obronna rezydencja barokowa w Polsce) albo Pałac w Janowicach.
Na wielbicieli aktywnego wypoczynku poza wspomnianymi tu już trasami rowerowymi i pieszymi, czekają wyciągi narciarskie w Lubince oraz Jastrzębi. Prężnie działają ośrodki jazdy konnej, a wśród nich pierwszy i najbardziej znany w Polsce ośrodek jazdy konnej w stylu western – Furioso w Starych Żukowicach. Latem na Dunajcu organizowane są spływy kajakowe.
Brzesko
Brzesko to stolica powiatu i urokliwe miasto znane na całym świecie z tytułu zlokalizowanego tu w XIX wieku Browaru Okocim. Do dzisiaj to tu właśnie produkowany jest najwyższej jakości chmielowy napój. Będąc w Brzesku nie sposób ominąć Pałacu Goetza, pięknie odrestaurowanej niegdysiejszej siedziby twórców browaru.
W Brzesku aktywnie wypocząć można w „Rancho Pasja”, gdzie są m.in.: strzelnica, trampoliny, boisko, stadnina koni. Innym miejscem do wypoczynku jest zlokalizowany w Mokrzyskach Folwark Kultury mający w ofercie m.in.: przejażdżki konne, degustacje regionalnych potraw i win, lekcje muzealne. Dla wielbicieli hippiki dobrym adresem będzie „Konik Klub” w Okocimiu, gdzie można nauczyć się jazdy konnej i wybrać w teren na rajdy konne.
Dąbrowa Tarnowska
Na północ od Tarnowa znajduje się Powiat Dąbrowski ze stolicą w Dąbrowie Tarnowskiej. To miasto z dobrym zapleczem kulinarnym, hotelem, otwartą i krytą pływalnią. I przede wszystkim ze wspaniałym zabytkiem żydowskim – przepiękną, świeżo odrestaurowaną Synagogą. Synagoga funkcjonuje jako Ośrodek Spotkania Kultur, pełniąc zarówno funkcje muzealne dokumentujące historię Żydów dąbrowskich oraz dziedzictwo i folklor regionu, jak również wystawiennicze i impresaryjne. Budynek synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej jest największą z zachowanych dawnych bóżnic Małopolski i jedną z najpiękniejszych.
Nieopodal Dąbrowy znajduje się absolutnie unikatowe miejsce – Zalipie, jedyna na świecie malowana wieś. To atrakcja ściągająca turystów z całego świata.
Obok Zalipia warto odwiedzić Odporyszów, gdzie w drugiej połowie XIX w. żył i tworzył cieśla i rzeźbiarz Jan Wnęk zwany „Chłopskim Ikarem”. To pierwszy na świecie konstruktor machiny latającej, na której odbył kilkanaście udokumentowanych lotów!
Zaloguj się Logowanie