Biznes i środowisko akademickie – praktyczne wsparcie przedsiębiorczości

Ponad 1000 uczestników projektu, 20 zrealizowanych szkoleń, 77 pomysłów na biznes zgłoszonych do II edycji konkursu – dobieg końca projekt „Łódzka Akademia Przedsiębiorczości Akademickiej” realizowany przez Fundację Uniwersytetu Łódzkiego Centrum Innowacji – Akcelerator Technologii oraz SpeedUp Venture Capital Group.

Studenci, absolwenci, doktoranci i pracownicy naukowi od sierpnia 2010 r. mieli okazję brać udział w projekcie, który pomagał im w transferze wiedzy zdobytej na uczelni do biznesu. Uczestnicy szkolili się podczas warsztatów, szkoleń w systemie e-learningu, konferencji, a także konsultacji z ekspertami. Tematyka obejmowała m.in. proces wprowadzania pomysłu na biznes w życie, badania rynku i plan marketingowy, praktyczne aspekty zakładania i prowadzenia spółek spin-off i spin-out oraz pozyskiwanie finansowania na start i rozwój firmy.

Konferencja BizShow „Strategia Sukcesu Start-up’u” jest zamykającą i podsumowującą cały Projekt. Odbyła się 2 grudnia 2011 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród zaproszonych specjalistów znaleźli się m.in. Maciej Maciejowski, dyrektor działu innowacji produktowej w Grupie Onet, Marek Przystaś, Project Director w HanBright S.A., Agnieszka Oleszczuk-Widawska, Community Manager AdTaily.pl, a także Maciej Budzich, jeden z najbardziej znanych bloggerów w Polsce. Konferencja zaczęła się od wykładu Bartłomieja Goli, Partnera SpeedUp Venture Capital Group nt. strategii. „Jedyną szansą na odniesienie sukcesu jest wiara w to, że pomysł zmieni coś istotnego w życiu użytkowników, musi on pokazywać od razu korzyść, powód, dla którego wybiorą oni ten właśnie produkt/ usługę – mówi Bartłomiej Gola, Partner SpeedUp – O strategii należy myśleć jako o takim systemie alokacji zasobów, aby najefektywniej wytwarzać i dostarczać tę korzyść.” Kolejni mówcy w swoich wystąpieniach odpowiadali na pytanie: w jaki sposób start-up’y osiągają sukces?, mówili o strategii w biznesie, o możliwościach wykorzystania otoczenia i zmian rynkowych oraz o istocie zespołu w budowaniu start-up’u. Gościem specjalnym był Tomasz Kammel, który w swojej prelekcji „Jak gadać, żeby się dogadać” skupił się na sztuce komunikacji międzyludzkiej, często nie docenianej zwłaszcza przez młodych przedsiębiorców.

Podczas konferencji rozstrzygnięty został konkurs na Pomysł na Biznes. Zwycięzcą został Pan Tomasz Jurczyk, student piątego roku studium doktoranckiego Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego, autor projektu „Gry słowne do nauki języka chińskiego”. Pan Tomasz Jurczyk otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 zł. II miejsce zajął Pan Marek Mokwiński, doktorant czwartego roku na kierunku Inżynieria Materiałowa na Politechnice Łódzkiej za projekt „Komercyjne azotowanie stali i stopów”. Nagrodą był iPad2. Trzecim laureatem została Pani Marta Wiśniewska, doktorant trzeciego roku Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Nauk Geograficznych. Pani Marta Wiśniewska jest autorką projektu „Firma geologiczna: GEO-SKAN. Usługi i doradztwo geologiczne Sp. z o.o.”, za który to projekt wygrała notebooka. Dodatkowo wyróżniono Panią Joannę Werner, studentkę czwartego roku Instrumentalistyki Akademii Muzycznej im.G.i K.Bacewiczów w Łodzi, za projekt najbardziej przyjazny kobietom „Różowe Okulary” klubokawiarnia dla dużych i małych”. Natomiast w głosowaniu internautów zwyciężyła Pani Aleksandra Beta z projektem „Lodz” „bonkers” guides”, studentka drugiego roku Zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim. Obie wyróżnione Panie otrzymały nagrody pieniężne w wysokości 1000 zł.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj