Największe polskie ośrodki badawcze łączą siły, by rozwijać naukę i komercjalizować ją. Przed oknami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego już wkrótce rozpocznie się walka z chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku. Cel jest prosty: wynaleźć lekarstwo na każdą chorobę i rozpocząć jego sprzedaż.
Dzięki współpracy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Warszawskiej i Polskiej Akademii Nauk, wspieranych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, już wkrótce w sercu Warszawy rozpocznie się budowa centrum innowacyjnych studiów biotechnologicznych. Ośrodek będzie nosił nazwę Centrum Badań Przedklinicznych WUM. Badania w nim prowadzone będą dotyczyły najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, czyli przede wszystkim chorób układu krążenia, układu nerwowego oraz nowotworów i schorzeń związanych ze starzeniem się.
Inwestycja w nowoczesne laboratorium środowiskowe jest częścią zakrojonego na szeroką skalę projektu Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT), w ramach którego w stolicy ma powstać szybko rozwijający się ośrodek naukowy, składający się z sieci współpracujących ze sobą placówek badawczych. Według Marty Wojtach, rzecznika prasowego WUM, CePT to obecnie największe przedsięwzięcie biotechnologiczne i biomedyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Naukowcy nie będą jednak pracowali w celach „akademickich”. Ich zadaniem jest bowiem stworzenie preparatów, które w jak najkrótszym czasie będą mogły trafić do aptek.
Właśnie ten aspekt działalności Centrum przy Żwirki i Wigury jest jednym z najważniejszych punktów programu CePT. Wpisuje się on w ogólnoświatowy trend rozwoju medycyny translacyjnej, której celem jest przeniesieniem osiągnięć z zakresu badań przedklinicznych do medycyny praktycznej. Poszukiwanie efektywnych sposobów połączenia nauki z gospodarką jest podstawowym zadaniem utworzonej w styczniu bieżącego roku Platformy Transferu Technologii CePT.
Zjawisko to było także przedmiotem konferencji „Managing Innovation”, która odbyła się w dniach 22 – 24 września na Uniwersytecie Medycznym. Przewodniczył jej prof. James Wood, wieloletni szef Rady Europejskiej Przestrzeni Badawczej. W tym czasie wmurowano także kamień węgielny pod budowę CBP WUM. W uroczystości udział wzięła minister nauki i szkolnictwa wyższego – prof. Barbara Kudrycka, która w przemówieniu podkreśliła znaczenie centrum. – Jego budowa daje nadzieję na badania najwyższej jakości, które pomogą ludzkiemu życiu i zdrowiu. Wierzę, że powstanie jeden z wiodących ośrodków w kraju – powiedziała.
W obszarze biomedycznym konsorcjum CePT posiada największe zasoby ludzkie i największy potencjał badawczy spośród tego typu ośrodków w Polsce. W powstającym Centrum Badań Przedklinicznych mają pracować najwybitniejsi młodzi polscy naukowcy, w tym laureaci prestiżowych europejskich konkursów organizowanych m.in. przez European Research Council (ERC), Molecular Biology Organization (EMBO) czy Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Wielu z nich wraca do pracy w Polsce ze stypendiów w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech czy Wielkiej Brytanii.
Według rektora WUM, profesora Marka Krawczyka, powstająca placówka będzie otwarta na każdy projekt naukowców z Uniwersytetu Medycznego i innych ośrodków zrzeszonych w ramach CePT. W budynku będzie mogło pracować około 260 naukowców. Dwa czteropiętrowe bloki połączone przeszklonym łącznikiem, według autorów projektu, dadzą „nie tylko dogodne warunki prowadzenia badań naukowych w sterylnym otoczeniu, ale jednocześnie możliwość odpoczynku, skupienia i refleksji podczas krótkich chwil przerwy w pracach badawczych”.
Projekt konsorcjum CePT – wzorowany na przykładach wiodących światowych ośrodków, takich jak Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Niemczech, Instytut Weizmanna w Izraelu, Uniwersytet Oksfordzki w Wielkiej Brytanii, Politechnika Duńska i Mayo Clinic w USA – jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kwotę 360 mln złotych zaczerpnięto z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Koszt budowy samego Centrum Badań Przedklinicznych WUM to 87,7 mln złotych.
Zaloguj się Logowanie