Będą uproszczenia w zakładaniu i prowadzeniu firmy

Przedsiębiorca będzie krócej czekał na urzędowe informacje dotyczące działalności gospodarczej. Nie będzie też musiał składać zaświadczenia o wpisie do rejestru REGON, a jego pełnomocnik będzie mógł reprezentować firmę również drogą elektroniczną.

Takie zmiany przewiduje przygotowany przez resort gospodarki projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Minister Gospodarki przekazał propozycje zmian do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Ruszy CEIDG

1 lipca 2011 r. zostanie uruchomiona Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki nowym przepisom złożenie wniosku do CEIDG będzie możliwe nie tylko za pomocą bezpiecznego e-podpisu, ale także innymi środkami komunikacji elektronicznej, np. zaufanym profilem na platformie ePUAP. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony nieprawidłowo, system automatycznie poinformuje o tym wnioskodawcę, wskazując błędy.

Zmiany korzystne dla przedsiębiorców

• utworzenie w ramach CEIDG rejestru pełnomocnictw – dzięki czemu zniesiony zostanie obowiązek posługiwania się osobnym pełnomocnictwem, jeśli fakt jego udzielenia został wcześniej uwidoczniony w CEIDG,

• umożliwienie przedsiębiorcy uzupełnienia wniosku do CEIDG o oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem PIT,

• umożliwienie złożenia wniosku o wpis do ewidencji również w postaci papierowej nie tylko w urzędzie gminy, ale także w urzędzie skarbowym, niezależnie od miejsca zameldowania,

• zniesienie obowiązku uzyskiwania przez przedsiębiorcę zaświadczenia o wpisie do rejestru REGON,

• skrócenie oczekiwania na odpowiedź na wniosek wysłany przez przedsiębiorcę do Pojedynczego Punktu Kontaktowego do 7 dni roboczych, a w przypadku potrzeby konsultacji odpowiedzi z innymi organami, okres ten będzie wydłużany do 14 dni.

Zawieszenie firmy na określoną liczbę dni

Nowelizacja przewiduje również zmiany w funkcjonowaniu instytucji zawieszenia działalności gospodarczej. Nowe przepisy zapewnią przedsiębiorcom zawieszającym prowadzenie firmy ciągłość okresów składkowych, od których zależy m.in. nabycie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Ponadto przedsiębiorca będzie mógł zawiesić działalność na określoną liczbę dni i z datą późniejszą niż dzień złożenia wniosku w urzędzie. Natomiast właściciele firm wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach, zyskają możliwość zawieszenia tylko jednej z nich.

Zdaniem resortu nowe regulacje pozytywnie wpłyną na rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Proponowane zmiany zniosą niektóre obciążenia administracyjne, usprawnią kontakty przedsiębiorców z administracją oraz przyczynią się do jawności obrotu gospodarczego. Zwiększą też zainteresowanie przedsiębiorców elektroniczną formą składania wniosków.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj