Będą egzekucje

Średnio ok. 100 mln rocznie tracą gminy z powodu niezapłaconych podatków. Rząd przyjął właśnie założenia do ustawy, która zwiększa uprawnienia m.in. samorządowych organów egzekucyjnych.

Zgodnie z założeniami do projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zostanie rozszerzony zakres uprawnień organów egzekucyjnych do stosowania zabezpieczenia do tych składników majątkowych dłużnika, z których możliwe jest prowadzenie egzekucji. Uprawnienia takie otrzymają wszystkie organy egzekucyjne.

Do projektu ustawy zostaną włączone procedury umożliwiające skierowanie egzekucji do majątku wspólnego małżonków w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego w stosunku do „zobowiązanego” i zapewnienia jego małżonkowi prawa obrony przed prowadzeniem egzekucji z majątku stanowiącego wspólność małżeńską.

Jak wylicza resort finansów, tylko w ubiegłym roku gminy straciły ok. 31,5 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków od czynności cywilnoprawnych, od spadków i darowizn oraz podatku od działalności gospodarczej osób fizycznych. Jeśli do tego doliczymy odsetki od zadłużenia to otrzymamy aż 91 mln zł zaległości.

Ponadto w założeniach proponuje się wprowadzenie procedur umożliwiających dochodzenie należności pieniężnych zabezpieczonych zastawem skarbowym lub hipoteką przymusową z przedmiotu zabezpieczenia w sytuacji, gdy własność przedmiotu zabezpieczenia przejdzie na inną osobę (dłużnika rzeczowego). Oznacza to, że organ egzekucyjny będzie mógł zająć przedmiot zabezpieczenia rzeczowego na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego na zobowiązanego.

Zmienione będą również zasady dotyczące możliwości ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Wprowadzony zostanie przepis, na podstawie którego we wniosku o ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego wierzyciel powinien podać informacje o ujawnionym majątku lub źródłach dochodu dłużnika.

Ponadto wprowadzone będą zmiany obejmujące możliwość zwolnienia z opłaty komorniczej. Zwolnienie to będzie dotyczyć należności Skarbu Państwa dochodzonych na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez ministra finansów.

Będzie obowiązywać nowy tryb prowadzenia egzekucji z pieniędzy: oprócz formy ustnej, także pisemna. Forma ustna to ustne wezwanie zobowiązanego do zapłaty egzekwowanej należności pieniężnej wraz z odsetkami oraz kosztami egzekucyjnymi. Forma pisemna przekazywałaby to samo, ale na papierze.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj