Bayer zapowiada intensywny rozwój i wprowadzanie innowacyjnych produktów na wszystkich polach działalności firmy.
- Obroty firmy Bayer w Polsce wzrosły o 20% w 2010 roku – poinformował Dirk Ehle, prezes zarządu Bayer Sp. z o.o. W 2011 roku planowane jest zakończenie najnowszej inwestycji: rozbudowy siedziby firmy w Warszawie, o wartości 40 mln złotych. Planujemy także wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań na polski rynek: 20 nowych produktów w latach 2010/2011.
Innowacje w zakresie ochrony zdrowia
Zgodnie ze swoją misją „Science For A Better Life” Bayer opracowuje innowacyjne leki, dające możliwość pacjentom i ich lekarzom prowadzenia nowoczesnej terapii o wysokiej skuteczności, wysokim profilu bezpieczeństwa i wygodzie stosowania. Produkty Bayer powstają w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologii medycznej.
- Naszym kluczowym celem jest opracowywanie innowacyjnych leków. Dysponujemy kilkoma molekułami o dużym potencjale terapeutycznym. Inwestujemy w dziedziny, w których nadal występuje deficyt skutecznych rozwiązań, takie jak np. onkologia, kardiologia czy okulistyka – stwierdził Dirk Ehle. – Naszym najważniejszym produktem – efektem własnych badań – jest innowacyjny lek przeciwzakrzepowy zastosowany po raz pierwszy w ortopedii i będący w trakcie procesu rejestracji w kolejnych wskazaniach. Również dzięki następnym projektom pragniemy uzyskać istotne postępy w leczeniu schorzeń sercowo-naczyniowych i układu krążenia.
Xarelto (rywaroksaban), pierwszy doustny lek przeciwzakrzepowy (selektywny inhibitor czynnika Xa), został zarejestrowany w profilaktyce choroby zakrzepowej u pacjentów po zabiegach protezoplastyki biodra i kolana. W 2010 roku Xarelto uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM), w wyniku czego Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o refundacji kosztów terapii Xarelto u pacjentów po alloplastyce biodra i kolana.
Takie rozwiązanie pozwoli na łatwiejszy dostęp do nowoczesnych terapii. W długofalowej perspektywie partnerstwo między decydentami finansowymi w sektorze służby zdrowia i firmą inwestującą znaczące kwoty w innowacje wydaje się być jedynym rozwiązaniem służącym podniesieniu standardów leczenia.
Poczucie odpowiedzialności za stan zdrowia społeczeństwa musi uwzględniać fakt, iż innowacje są kosztowną inwestycją w to, co najcenniejsze – w zdrowie.
Bayer zwraca też uwagę na zwiększenie świadomości i dostępności leczenia w zakresie schorzeń ginekologicznych. Przykładem jest wprowadzony w ubiegłym roku preparat Visanne, pierwszy od lat lek stosowany specjalnie do leczenia endometriozy, który jest odpowiedzią na ogromną potrzebę nowoczesnej terapii zarówno wśród lekarzy jak i pacjentek.
Strategia rozwoju firmy Bayer, oparta na wprowadzaniu innowacji, jest konsekwentnie realizowana od lat. Dotyczy to także segmentu leków bez recepty. W ostatnich latach firma opracowała innowacyjne formuły dwóch preparatów przy udziale polskich ekspertów i rozpoczęła ich produkcję w Polsce: żelu przeciwbólowego Aleve oraz preparatu witaminowego dla dzieci i młodzieży Biovital Kinder YOUnior w formie tabletek do ssania. – Wprowadziliśmy specyfiki pod znanymi już konsumentom markami: środek przeciwbólowy Aleve® w postaci żelu oraz suplement diety Kinder Biovital YOUnior® w postaci tabletek musujących w ustach. W obu tych przypadkach są to opracowania miejscowe będące wynikiem prac naszych pracowników tutaj, w Polsce – dodał Dirk Ehle. W pierwszej połowie 2011 roku zostaną wprowadzone 2 kolejne produkty: Biovital Pamięć oraz Rennie Ice.
W zakresie leków dermatologicznych do innowacji wprowadzonych na polski rynek należy m.in. preparat Finacea stosowany w leczeniu trądziku różowatego. Jest on jedynym produktem na polskim rynku z kwasem azelainowym zarejestrowanym do leczenia trądziku różowatego. Inny preparat, Advantan, przeznaczony do miejscowego leczenia alergicznych chorób skóry, został umieszczony na listach refundacyjnych, w wykazie leków uzupełniających wydawanych za odpłatnością 50% ceny leku.
W sektorze Medical Care firma upowszechniła w 2010 nowy glukometr Contour LINK z technologią No Coding, który umożliwia bezprzewodową transmisję danych do wszystkich pomp insulinowych firmy Medtronic.
W weterynarii Bayer jest jedyną firmą w Polsce, której produkt do odrobaczania dla psów – Drontal Plus Flavour – uzyskał nowe wskazanie do zwalczania giardiozy. Giardia zwana Lamblią to pasożyt wewnętrzny, odpowiedzialny za jedną z występujących na świecie i w Polsce chorób pasożytniczych zaliczanych do zoonoz, czyli chorób odzwierzęcych.
Preparat o potrójnym działaniu, Advantix Spot – on, zwalczający i zapobiegający infestazji kleszczy i pcheł u psów, odstraszający komary i muchówki uzyskał od roku 2011 pozwolenie na sprzedaż poza kanałem weterynaryjnym.
Innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa
W dziedzinie nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa Bayer CropScience wprowadził na rynek w 2010 roku 4 produkty: Atlantis® 12 OD i Sekator® PAK – herbicydy do stosowania w zbożach, Prestige Forte® 370 FS – fungicydowo-insektycydową zaprawę do ziemniaków oraz Modesto® 480 FS – insektycydową zaprawę do rzepaku. W 2011 Bayer CropScience rozszerzy paletę produktów o dwa typy herbicydów – dla zbóż (Huzar Active) i dla kukurydzy (Adengo) – oraz dwa typy fungicydów – dla zbóż (Soligor) i owoców (Flint Plus). Substancje czynne zawarte we wprowadzanych fungicydach skutecznie przerywają proces rozkładu różnych typów grzybów.
Szacujemy, że równie wysoki poziom innowacyjności uda nam się utrzymać także w przyszłości.
Lider w zakresie wysoko specjalistycznych tworzyw
Strategię działu rozwiązań dla przemysłu wyznacza rozwój innowacyjnych zastosowań tworzyw poliwęglanowych z grupy polimerów takich jak Makrolon, produkowany przez Bayer MaterialScience. Produkt ten o bardzo szerokim zastosowaniu wykorzystywany jest obecnie przy budowie stadionów na EURO 2012 (konstrukcja nowego stadionu PGE Arena w Gdańsku).
Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju celem firmy Bayer jest także zmniejszanie emisji dwutlenku węgla wytwarzanego w ramach procesów produkcyjnych. Na liście globalnych korporacji wymienionych w tzw. Carbon Disclosure Leadership Index co roku Bayer jest klasyfikowany w czołówce najlepszych w swojej kategorii. W latach 1990-2007 Grupa Bayer zmniejszyła bezpośrednią i pośrednią emisję gazów cieplarnianych o ponad 37 procent. Dzięki nowemu procesowi, opracowanemu przez Bayer po raz pierwszy udało się przekształcić dwutlenek węgla w użyteczny surowiec do produkcji polimerów.
Zmniejszeniu emisji CO2 służy także opracowywanie nowych rozwiązań chroniących klimat. Przykładem na to jest koncepcja budynków o zerowej emisji zanieczyszczeń, znane jako EcoCommercial Building. Budynki takie, zrealizowane przy użyciu materiałów i technologii Bayer MaterialScience powstały już w Niemczech i Indiach, a obecnie idea zeroemisyjnych budynków promowana jest w Polsce.
Badania i rozwój
12 miliardów złotych wyniosą w bieżącym roku nakłady na prace badawczo-rozwojowe w firmie Bayer w skali globalnej. W Polsce firma od wielu lat inwestuje w badania kliniczne, realizując 26 projektów badawczych z udziałem 20 tysięcy pacjentów. Jakość wyników tych badań oraz wysoki poziom polskiej kadry naukowej zostały ostatnio potwierdzone przez niezależne instytuty badawcze i inspekcje przeprowadzone przez komitet FDA. Liczba badań klinicznych przeprowadzanych w Polsce w ciągu ostatnich lat wzrosła pięciokrotnie. Badania te stwarzają pacjentom szansę na dostęp do innowacyjnych środków leczniczych. Ponadto badania umożliwiają dokształcanie uczestniczących w nich lekarzy, zaś projekty badawcze nierzadko wiążą się z inwestycjami w sprzęt medyczny niezbędny do realizacji tych projektów.
Bayer wspiera naukę
10 polskich wybitnych ekspertów w dziedzinie kardiologii oraz dwóch – w zakresie ginekologii otrzymało coroczne nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ufundowane przez firmę Bayer. Obie nagrody są szczególnie cenione w środowisku medycznym, świadcząc o najwyższym poziomie naukowym i profesjonalnym wyróżnionych. Dwie pierwsze osoby, wyróżnione tą nagrodą, są obecnie prezesami dużych europejskich towarzystw naukowych. Każda z nagród wręczana jest na drodze konkursu raz w roku lekarzowi, który – pomimo młodego wieku – odniósł już znaczące sukcesy, nierzadko również na arenie międzynarodowej. Kapitułę nagród tworzą najwybitniejsze autorytety w dziedzinie kardiologii i ginekologii, w tym prezesi i wiceprezesi obu towarzystw, a także konsultanci krajowi i wojewódzcy tych specjalizacji.
Rok 2011 to dalszy rozwój programów odpowiedzialności społecznej realizowanych przez Bayer w Polsce. – „Z dumą pragnę zapowiedzieć jeszcze większe zaangażowanie firmy Bayer w polską naukę, mające na celu promocję nauk ścisłych. Od kilku lat współpracujemy z fundacją Bayer Science & Educational Foundation, której celem jest nagradzanie przełomowych odkryć naukowych, promowanie uzdolnionych naukowców, wspieranie ważnych projektów badawczych – mówi Dirk Ehle.
Od 10 lat Bayer konsekwentnie angażuje się w programy społecznej odpowiedzialności adresowane zwłaszcza do młodzieży. Dzięki tym inicjatywom blisko 30 studentów z Polski miało okazję brać udział w międzynarodowych konferencjach poświęconych zrównoważonemu rozwojowi i promocji nauk ścisłych; ponad 100 szkół objętych było współpracą przy projekcie Międzynarodowego Konkursu Malarskiego dla Dzieci, organizowanego przez UNEP oraz firmę Bayer.
Inwestycje
Inwestycją infrastrukturalną firmy w 2011 roku będzie ukończenie rozbudowy nowej siedziby w Warszawie przy Al. Jerozolimskich. Wartość inwestycji, która zostanie zakończona w trzecim kwartale br, szacowana jest na 40 mln PLN. Projekt jest inwestycją nowoczesną, budowaną zgodnie z założeniami zasad zrównoważonego budownictwa i oraz zminimalizowania niekorzystnego wpływu na środowisko.
-Nowa inwestycja powstająca w stolicy jest odpowiedzią na potrzeby coraz większej organizacji naszej firmy, która także dzięki ostatnim akwizycjom znacząco zwiększyła swoje portfolio i co za tym idzie także zatrudnienie. Chcemy nadal rozwijać naszą działalność w sektorze chemicznym i farmaceutycznym i utrzymać pozycję lidera na tym wymagającym rynku. Rozbudowa jest dowodem na to, jak dużym zaufaniem darzymy rynek w Polsce. – powiedział Dirk Ehle.
Bayer jako odpowiedzialny pracodawca
Bayer inwestuje w rozwój pracowników, promuje lokalne talenty i ceni sobie dialog z pracownikami. Zgodnie z badaniem Hewitt „Najlepsi Pracodawcy Polska 2010”, mającym na celu zbadanie satysfakcji i zaangażowania pracowników w organizacji, Bayer uzyskał wskaźnik zaangażowania na poziomie 58%, co plasuje nas w czołówce najlepszych pracodawców w Polsce.
W tegorocznym rankingu „Idealny Pracodawca 2010”, sporządzonym przez Uniwersum, Bayer zajął 3. miejsce w kategorii Nauki Ścisłe.
Bayer jest postrzegany jako pracodawca nowoczesny, dynamiczny, spełniający oczekiwania konkurencyjnego rynku – od 3 lat jest nagradzany przez młodych profesjonalistów.
Zaloguj się Logowanie