© Shutterstock
Usługi bankowe dostępne przez 24 godziny na dobę niezależnie od miejsca i kraju, w którym w danym momencie przebywamy – tak w skrócie można zdefiniować bankowość mobilną, czyli usługę, z której korzysta spora część osób posiadających konto bankowe. To właśnie swoboda i niezależność zapewniane przez mobilne aplikacje bankowe są uznawane przez klientów banków za najważniejsze zalety tego rozwiązania, a powszechna dostępność na rynku niedrogich i wydajnych smartfonów sprawia, że liczba osób decydujących się na korzystanie za ich pośrednictwem z mobilnej bankowości stale rośnie.
Nie ulega wątpliwości, że największą część użytkowników mobilnych aplikacji bankowych stanowią ludzie młodzi (zwłaszcza osoby, które sporo podróżują). Warto jednak wspomnieć, że platformy tego typu doceniają na przykład również seniorzy, którzy nie chcą poświęcać dużych ilości czasu na stanie w kolejkach w oddziale banku oraz mieszkańcy krajów nieposiadających dobrze rozwiniętej sieci placówek bankowych (dobrym przykładem są choćby kraje afrykańskie).
Aplikacje bankowe przeznaczone na współczesne telefony są proste w obsłudze, a pod względem funkcjonalności czy zakresu operacji możliwych do wykonania przez użytkownika nie ustępują dedykowanym stacjonarnym serwisom internetowym. Co ciekawe, wiele osób przyznaje wprost, że nawet będąc w domu woli skorzystać z mobilnej wersji serwisu bankowego – to wyraźny sygnał, że w przyszłości tego typu usługi będą coraz bardziej zyskiwać na popularności.
Sama instalacja i aktywacja dostępu do konta bankowego przez telefon także nie stanowią problemu. Dla przykładu w cieszącej się niemałą popularnością Aplikacji Mobilnej Orange Finanse cały proces trwa najwyżej kilka minut – po pobraniu aplikacji na właściwą wersję systemu operacyjnego należy ją zainstalować i uruchomić, wybrać opcję „aktywuj aplikację”, następnie „przez telefon”, odpowiedzieć na kilka pytań identyfikujących, po czym przejść do generacji kodu aktywacyjnego. Po jego otrzymaniu w wiadomości głosowej trzeba go podać w aplikacji, następnie zdefiniować własny PIN (który będzie służyć do potwierdzania wykonywanych operacji) i już można swobodnie korzystać z pełnej funkcjonalności aplikacji.
Niektórzy specjaliści wskazują, że smartfony z uwagi na parametry konstrukcyjne nie dorównują poziomem zabezpieczeń komputerom stacjonarnym i klasycznym serwisom internetowym, trzeba jednak brać pod uwagę kilka istotnych faktów. Po pierwsze bez najmniejszego problemu są dla użytkowników smartfonów dostępne programy antywirusowe i aplikacje typu „internet security” (zarówno płatne, jak i darmowe), dzięki którym można w znaczącym stopniu zwiększyć poziom bezpieczeństwa naszego urządzenia. Po drugie zdecydowanie częściej zainfekowaniu niebezpiecznym oprogramowaniem ulegają komputery stacjonarne – w tym kontekście platformy mobilne są bez porównania bezpieczniejsze, tym bardziej, że ich bezpieczeństwo jest certyfikowane nie tylko przez dany bank, ale także sklep online, w którym aplikacja jest dostępna do pobrania dla klientów określonego banku. Po trzecie wreszcie z uwagi na specyfikę samego sprzętu to właśnie komputery stacjonarne są najczęściej celem ataków hakerskich, co czyni je o wiele mniej bezpiecznymi od smartfonów. Warto o tym pamiętać.
Mobilność i wysoki poziom bezpieczeństwa operacji dokonywanych przy pomocy aplikacji bankowej w telefonie to jedynie część korzyści wynikających z używania bankowości mobilnej. We wspominanej już wcześniej Aplikacji Mobilnej Orange Finanse mamy na przykład możliwość wykonania szybkiego przelewu na numer telefonu, podglądu historii operacji oraz salda konta bez podawania kodu PIN; możemy również bez najmniejszego problemu doładować sobie konto w telefonie za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Dla klientów, którzy mają pozytywną ocenę zdolności kredytowej Bank umożliwia otrzymanie kredytu gotówkowego w aplikacji Orange Finanse na dowolny cel nawet do 50 000 zł.
Na tym nie koniec: jedną z najciekawszych opcji jest usługa BLIK, dzięki której przy pomocy smartfona możemy bez jakiejkolwiek prowizji wypłacać pieniądze z bankomatów – warto wspomnieć, że przy takiej wypłacie do bankomatu wprowadzamy jedynie sześciocyfrowy kod wygenerowany w aplikacji mobilnej specjalnie na potrzeby danej operacji. Oznacza to, że nie istnieje żadne ryzyko przechwycenia przez potencjalnych złodziei ani kodu PIN do karty bankomatowej (bo go do bankomatu nie wprowadzamy), ani skopiowania danych karty zawartych na jej pasku magnetycznym (bo karty fizycznie do bankomatu nie wkładamy). Krótko mówiąc: nasz bank w telefonie jest całkowicie bezpieczny.
Dodatkową atrakcją dla osób korzystających z Aplikacji Mobilnej Orange Finanse są różnego rodzaju zniżki i rabaty (często są to upusty rzędu nawet kilkudziesięciu procent ceny), do których dostęp mamy z poziomu samego telefonu.
Rynek mobilnych usług bankowych ciągle się rozwija i nie ulega wątpliwości, że zakres usług dostępnych w ramach aplikacji mobilnych będzie się sukcesywnie rozszerzał – już teraz można nie tylko wykonywać przelewy czy sprawdzać saldo konta (to najpopularniejsze sposoby wykorzystywania bankowości mobilnej), ale także na przykład definiować zlecenia stałe albo zlecać zakup jednostek funduszy. Trudno w tym momencie jednoznacznie wyrokować, czy już mamy do czynienia z początkiem końca platform stacjonarnych, ale na pewno bankowość mobilna ma nad nimi tę przewagę, że telefon możemy zabrać ze sobą wszędzie i dzięki temu zawsze mieć dostęp do swojego konta, a to atut niezwykle trudny do przebicia.
Zaloguj się Logowanie