 |
Osiem tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego, długoletnich palaczy tytoniu, zostanie zbadanych w ramach regionalnego programu pod hasłem: "Zbadaj swoje płuca". 20 stycznia w Gdańsku został zainaugurowany "Pomorski pilotażowy program badań przesiewowych raka płuca". Został on opracowany w Akademii Medycznej w Gdańsku. Trwające 2,5 roku badania będą finansowane w ramach Mechanizmu Finansowego
|
Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który przekaże milion euro. Pomorski Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 630 tys. zł.
Autorzy projektu uważają, że jest to pierwszy zorganizowany na tak dużą skalę program w kraju, mający na celu wykrywanie tego nowotworu. W ramach programu będą zbadani mieszkańcy woj. pomorskiego z grupy wysokiego zachorowania na raka płuca (w wieku 50-75 lat), palący papierosy co najmniej 20 lat.
Kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej gdańskiej Akademii Medycznej prof. Witold Rzyman poinformował, że nabór pacjentów rozpocznie się w przyszłym miesiącu.
Badania będą wykonywane przy użyciu tomografii komputerowej o niskiej dawce promieniowania we wszystkich dostępnych pracowniach tomokomputerowych w regionie. Pacjenci z pozytywnym wynikiem badania będą monitorowani przez 12 miesięcy. Osoby, u których zostanie wykryta zmiana patologiczna, będą miały zapewnioną dalszą diagnostykę oraz leczenie.
W pomorskiem każdego roku raka płuc stwierdza się u ponad tysiąca osób. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w kraju. Profesor Rzyman uważa, że wykrycie raka płuc we wczesnym stadium dziewięciokrotnie zwiększa szansę pacjenta na przeżycie. "Częściowo zaawansowany zabija 9 na 10 pacjentów" – podkreślił.
Zdaniem specjalistów, występowanie raka płuc nierozłącznie związane jest z paleniem tytoniu lub mieszkaniem z osobą nałogowo palącą papierosy. Co roku w Polsce rozpoznaje się ponad 20 tys. nowych przypadków raka płuca. Prawie taka sama liczba osób umiera z powodu tej choroby.
Co trzeci mężczyzna chory na nowotwór złośliwy ma raka płuca. Wśród kobiet częstość jego występowania systematycznie wzrasta. Objawy kliniczne raka płuca to kaszel, duszność i ból w klatce piersiowej. (BLS, PAP – Nauka w Polsce, bsz)
Zaloguj się Logowanie