Instalacja „Pipedream V” amerykańskiego artysty Bruce’a Shapiro, która pozwala „wyświetlać” obrazy za pomocą pęcherzyków powietrza będzie stałym eksponatem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
Instalacja składa się z dziewięćdziesięciu sześciu rurek wypełnionych olejem mineralnym, w których bąbelki powietrza układają się w kształty twarzy znanych osób. Można zobaczyć bąbelkową podobiznę Marilyn Monroe, Alberta Einsteina lub swoją własną. Wystarczy zrobić zdjęcie, a sprytne urządzenie przetworzy obraz na bąbelki. Na utworzonym z rur „ekranie” o wymiarach 2,5 na 4 metry powoli przemieszczają się pęcherzyki, wytwarzane dzięki działaniu elektrycznych zaworów sterowanych przez komputer.
Bruce Shapiro urodził się w 1957 roku. Ukończył medycynę na University of Minnesota Medical School i w 1986 roku rozpoczął praktykę w Los Angeles. Jednak w marcu 1990 roku zbudował Eggbota, czyli maszynę zdobiącą jajka w finezyjne wzory i po pewnym czasie ostatecznie zrezygnował z praktyki lekarskiej, by w pełni poświęcić się twórczości wynalazczo-artystycznej.
W latach 1996-1997 był dyrektorem wystawy The Works technology discovery center w Ridgedale Center w Minnetonka, natomiast w latach 2001-2004 brał udział w programie artist-in-residence w Science Museum of Minnesota. Prace Bruce’a Shapiro podziwiać można w wielu muzeach i centrach nauki w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwajcarii. Często jest gościem festiwali i konferencji naukowych, prowadzi również działalność edukacyjną popularyzującą nauki ścisłe wśród dzieci i młodzieży.
Jego sztuka wyrasta z surowych magazynów fabrycznych i złomowisk, gdzie pozyskuje Jego najważniejsze dzieła to: Sisyphus – pochyły stół wysypany piaskiem, na którym pod wpływem fal elektromagnetycznych stymulujących ruch metalowej kulki na gładkiej powierzchni piasku powstają piękne symetryczne wzory; Ribbon Dancer – przestrzenna instalacja przedstawiająca unoszące się w powietrzu jedwabne wstęgi, wykonujące taniec pozornie bez ludzkiej ingerencji, oraz dzieło Pipedream, którego piąta wariacja znajdzie się w stałej ekspozycji warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
Zaloguj się Logowanie