Azja kusi biznes – Pomorze też może skorzystać

Azja to dzisiaj najszybciej rosnąca gospodarka i rynek na świecie. Natomiast statystyki wskazują, że pomorscy przedsiębiorcy nie wykorzystują w pełni możliwości biznesowych jakie niesie „przebudzenie azjatyckiego smoka”. Tempo wzrostu gospodarek azjatyckich, pomimo globalnego spowolnienia, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

W pierwszej dziesiątce krajów najszybciej rozwijających się gospodarczo w 2010 roku, znalazło się aż 6 krajów azjatyckich, a stopa wzrostu czterech z nich przekroczyła 10% (Singapur, Tajwan, Indie, Chiny).

Natomiast statystyki wskazują na nikłe zainteresowanie pomorskich przedsiębiorców handlem z azjatyckimi partnerami. W 2010 roku udział importu w ogólnej strukturze wyniósł 13% (1,3 mld EUR), a do głównych produktów importowanych należały maszyny i urządzenia, sprzęt elektryczny i elektrotechniczny, sprzęt transportowy oraz materiały i wyroby włókiennicze.

Statystyki eksportowe Pomorza prezentują się znacznie gorzej. Udział eksportu na najszybciej rosnące rynki azjatyckie wyniósł zaledwie ok. 6% (365 mln EUR) w 2010 roku, a głównym towarem eksportowym był sprzęt transportowy.

Podobnie rzecz ma się w przypadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Na Pomorzu swoje zakłady ulokowało 13 dużych przedsiębiorców z Azji, które zainwestowały głównie w sektorze logistycznym (terminale kontenerowe, centra logistyczne i dystrybucyjne). Wartość inwestycji wyniosła ok. 250 mln USD (źródło: FDImarkets.com).

Szanse dla Pomorza

Pomorscy przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z różnych narzędzi wspierających rozpoczęcie współpracy z azjatyckimi kontrahentami, tj.: internetowe platformy kooperacyjne oraz programy dofinansowania wyjazdów na targi.

Przykładem pierwszego narzędzia jest internetowa baza ofert prowadzona przez Japońską Organizację Handlu Zagranicznego JETRO, która umożliwia wyszukanie interesującego partnera biznesowego oraz nawiązanie z nim kontaktu. Rejestracja i umieszczenie oferty współpracy w bazie jest całkowicie darmowe, a informacje dostępne są zarówno w języku angielskim jak i japońskim. Baza jest dostępna pod adresem www.jetro.go.jp/ttppe/. Dodatkowo, na stronach JETRO znajduje się wiele przydatnych informacji nt. gospodarki japońskiej.

Natomiast dofinansowanie do wyjazdów na imprezy targowe oferuje Tajwańska Rada Rozwoju Wymiany Zagranicznej (TAITRA). W najbliższym czasie w Taipei odbędą się cztery spotkania branżowe:

1. Taiwan International Photovoltaic Forum and Exhibition (PV Taiwan) – targi technologii fotowoltaicznych, 5-7 października 2011.

2. TAITRONICS, BROADBAND, RFID – targi elektroniki, 10-13 października 2011.

3. Taipei Innovative Textile Application Show (TITAS) – targi tekstylne, 12-14 października 2011.

4. Taipei in Style – wystawa mody, 21-23 października 2011.

Organizatorzy przewidzieli możliwość uzyskania dofinansowania do udziału w targach dla firm każdej wielkości.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj