© nanodatex.pl
Z czym kojarzy się większości zmotoryzowanych sprzęgło? Zazwyczaj jedynie z obsługą odpowiedniego pedału, a z pewnością sprzęgło zasługuje na poświęcenie mu większej uwagi.
Czynność naciskania pedału sprzęgła w czasie jazdy jest machinalna i nikt w zasadzie nie zastanawia się, jakie procesy mają miejsce kiedy włączamy i wyłączamy ten przecież tak ważny podzespół. O wzroście zainteresowania można mówić dopiero w momencie, gdy mechanik informuje o tym, że konieczna jest naprawa i przedstawia nam koszty takiej usługi.
Posiadanie wiedzy na temat działania sprzęgła oraz właściwe jego używanie, może przyczynić się do wydłużenia jego żywotności, co będzie korzystne dla naszego portfela.
Po pierwsze – tarcza klasycznego sprzęgła w samochodzie ze skrzynią biegów manualną musi przenieść cały monet obrotowy, jaki jest generowany przez silnik i kierowany z wału korbowego na przekładnię. Nie trudno więc zauważyć, jak mocno sprzęgło jest obciążonym podzespołem, który musi mierzyć się z dużymi naciskami, jak i wysokimi obrotami. Jego główne zadanie to rozłączanie układu napędowego przed skrzynią biegów, które jest niezbędne w czasie ruszania oraz zatrzymywania się i oczywiście po to by ułatwić zmianę przełożenia. Po to właśnie naciska się pedał sprzęgła. Kiedy go puszczamy, wraca on w swe pierwotne położenie, zaś układ napędowy znowu zostaje połączony.
W czasie działania obu faz ma miejsce zjawisko poślizgu tarczy sprzęgła w stosunku do powierzchni, do której musi być ona odpowiednio dociśnięta, aby przenosić w pełni moment obrotowy jaki generuje silnik. Poślizg jest odpowiedzialny przede wszystkim za zużycie tarczy, a dokładniej – za ścieranie się specjalnej okładziny, która ma zapewnić odpowiednio wysoki współczynnik tarcia. W dużej mierze od kierowcy zależne jest to, jak długo trwa faza poślizgu oraz jakie będzie miała nasilenie. Bardzo wolne puszczanie sprzęgła w czasie ruszania i jednoczesne utrzymywanie wysokich obrotów silnika doprowadzi do zaskakująco szybkiego zużycia się tarczy. To samo można powiedzieć o ostrej jeździe, kiedy jednostka napędowa pracuje przede wszystkim na wysokich obrotach. Każda zmiana biegu w tego typu warunkach narazi tarczę sprzęgła na naprawdę duże zużycie. Dla sprzęgła jazda w mieście, a zwłaszcza w korkach nie jest dobra, bowiem w tego typu warunkach, fazy poślizgu tarczy mają miejsce niestety dużo częściej niż w czasie jazdy na trasie i to nawet na długich odcinkach. W czasie nadmiernego zużycia sprzęgła jedynie część momentu obrotowego jednostki napędowej trafia do skrzyni, a później na koła. Pomimo tego, że pedał sprzęgła został puszczony, zaś obroty silnika zwiększone, pojazd rozpędza się niechętnie i powoli, jego dynamika jest zdecydowanie gorsza.
W sprzęgle nie tylko mogą zużyć się okładziny tarczy, ale także np. pęknięcie sprężyny dociskowej lub może mieć miejsce awaria łożyska oporowego. Oczywiście na takie usterki kierowca większego wpływu nie ma, większy wpływ ma jakość elementów (docisk czy łożysko). Pamiętajmy, że sprężyna dociskowa może pęknąć nie tylko z powodu dużego przebiegu samochodu. W samochodach 8-10- letnich, których przebieg jest nieduży może również dojść do awarii tego właśnie elementu. Dlaczego? Związane jest to z utratą sprężystości.
Kiedy sprzęgło zaczyna niedomagać musimy reagować szybko, ponieważ awaria tego podzespołu w zasadzie uniemożliwi jazdę. Jedźmy do warsztatu, zakupmy nowe części.
Części do auta można łatwo zakupić korzystając z platformy nanodatex.pl. Jest to pierwsza międzynarodowa platforma handlowa, która daje możliwość kupna i sprzedaży używanych części do samochodu. Portal daje dostęp do całkowicie bezpłatnej bazy ogłoszeń, która przetłumaczona jest w dziesięciu językach.
Zaloguj się Logowanie