Aniołowie Biznesu w Krakowie

W środę 15 grudnia 2010 r. w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego odbyło się II Forum Inwestorów realizowane w ramach projektu Sieci Inwestorów KPT, wspierających inwestycje małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Spotkanie poświęcone zostało mechanizmom finansowania innowacyjnych pomysłów oraz firm w początkowych etapach rozwoju.

Podczas forum uczestnicy poznali możliwości rynku Aniołów Biznesu zaprezentowane przez Szymona Kurzycę z Lewiatan Business Angles oraz Anetę Musiał z Sieci Inwestorów Prywatnych SATUS. Uczestnicy mieli również sposobność zapoznania się z Funduszami Zalążkowymi Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Pierwszą część II Forum stanowiły wystąpienie gości z Lewiatan Business Angles – Szymona Kurzycy oraz Macieja Strzębnickiego. Specjaliści wyjaśnili, kim są Aniołowie Biznesu i w jaki sposób można się ubiegać o ich wsparcie przy zakładaniu własnej firmy. W czasie wystąpienia Szymon Kurzyca podkreślił, że Aniołowie Biznesu są inwestorami, którzy wspierają wybrane pomysły biznesowe, gównie w początkowej fazie ich działalności (start-up’y).

Angażują oni nie tylko swoje środki finansowe, ale również swoją wiedzę, kontakty i doświadczenie biznesowe. Dzięki temu młody przedsiębiorca ma możliwość zyskania większej wiarygodności realizowanego przez siebie przedsięwzięcia na rynku. Okres negocjacji pomiędzy pomysłodawcami, a Aniołami Biznesu trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie pomysłodawca uzyskuje oczekiwaną pomoc w postaci wykupienia przez Anioła Biznesu udziałów w przedsiębiorstwie. Szacowana pomoc finansowa waha się w granicach 100 tys. – 5 mln zł.

Na tle innych form finansowania (np. bank, fundusz venture capital, giełda) jedynie Aniołowie Biznesu oferują indywidualne zaangażowanie w przedsięwzięcie i współpracę z pomysłodawcą w bieżącej działalności i rozwoju firmy. Najczęściej zaangażowanie Aniołów w projekty trwa od 3 do 6 lat, zyski otrzymują oni „wychodząc z inwestycji”, czyli odsprzedając swoje udziały. Z kolei Maciej Strzębnicki swoją wypowiedź zaczął od stwierdzenia: „… na początku jest pomysł, należy skillować pomysł”. W ten sposób odniósł się do problemu związanego z zaplanowaniem dobrego pomysłu.

Wielu młodych ludzi myślących o założeniu własnej firmy nie posiada zyskownego pomysłu na biznes. Uwidacznia się to podczas tworzenia biznesplanów, z których większość z nich nie ma szans na realizację. Najczęściej się zdarza, że w biznesplanach zapomina się o najważniejszej kwestii, czy dany produkt lub usługa wywoła popyt u potencjalnych klientów. Maciej Strzębnicki poruszył również kwestię start-up’ów, w których przeważają technologie innowacyjne. Ze względu na dynamikę tempa rozwoju nowych technologii okres przedsięwzięć w których uczestniczą Aniołowie Biznesu stopniowo się skraca i wynosi zaledwie parę lat.

Eksperci podkreślali również, że każdy ciekawy i innowacyjny projekt ma szansę. Anioły Biznesu poszukują przedsięwzięć z różnych branż, mających duży potencjał wzrostu, który zapewni wysoką stopę zwrotu z kapitału.

Najważniejsze kryteria oceny projektu to:

- kompetencje i zaangażowanie zespołu,

- innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt,

- zaawansowanie realizacji projektu (preferowane są firmy już prowadzące działalność).

W czasie drugiej części Forum, uczestnicy mieli okazję zapoznania się z Siecią Inwestorów Prywatnych SATUS. Menedżer Sieci STATUS Aneta Musiał poruszyła kwestie związane z pozyskaniem kapitału u inwestorów przez osoby pragnące zacząć własną działalność. Podała ona kryteria, jakie muszą spełnić zarówno inwestorzy i potencjalni przedsiębiorcy. Inwestorzy, którzy chcieli by przystąpić do Sieci Inwestorów Prywatnych powinni wykazać się finansową gotowością inwestycyjną, w wysokości minimum 250 tys. zł oraz przejawiać skłonność do angażowania się w ciekawe przedsięwzięcia biznesowe. Z kolei potencjalni przedsiębiorcy powinni posiadać ciekawy i innowacyjny pomysł oraz być na etapie start-up’ów.

Swoją ofertę zaprezentowały również Fundusze Zalążkowe Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Beneficjentami obydwu Funduszy mogą być osoby z innowacyjnymi pomysłami: przedsiębiorcy, naukowcy, a także inwestorzy zainteresowani ulokowaniem kapitału w nowopowstających firmach. Po przystąpieniu do programu jego uczestnicy przechodzą tzw. ścieżkę procesu inwestycyjnego. Polega ona na poszukiwaniu i selekcji innowacyjnych rozwiązań, w postaci bezpłatnego doradztwa finansowego, strategicznego, inwestycyjnego, prawnego, podatkowego oraz księgowego.

Na zakończenie II Forum Inwestorów została przeprowadzona debata dotycząca najważniejszych elementów zwiększających atrakcyjność przedsiębiorcy z punktu widzenia potencjalnego inwestora typu funduszy zalążkowych lub Anioła Biznesu. W debacie tej wzięli udział: Marcin Biegówka prezes zarządu FZ KPT, Dariusz Lipka z FZ MARR, Krzysztof Bebech – Prezes zarządu Sieć Inwestorów Prywatnych SATUS oraz Szymon Kurzyca – z Lewiatan Business Angles.

Podczas debaty podejmowano kwestię rentowności realizowanych przedsięwzięć przez Aniołów Biznesu i fundusze zalążkowe, monitoringu realizacji projektów i wyników finansowych, najczęstszych problemów pojawiających się podczas współpracy. Wyjaśniono, że w początkowej fazie działalności nowej firmy zawsze pojawia się spadek rentowności, który stopniowo zamienia się we zrost. Wszyscy uczestnicy panelu podkreślali również, że najważniejszy nie jest biznesplan, lecz jego pomysłodawca, który za ich pomocą ma swoje przedsięwzięcie biznesowe zrealizować.

Zwrócili oni jednocześnie uwagę, że każdy kto myśli o uzyskaniu pomocy od Aniołów lub funduszy zalążkowych powinien dobrze przygotować plan realizacji przedsięwzięcia, zastanowić się nad własnymi aktywami (nie koniecznie finansowymi) oraz przygotować się na intensywny research i negocjacje. Zdobycie Anioła biznesu lub Funduszu Zalążkowego to dopiero początek drogi do sukcesu. Ale pod dobrymi skrzydłami!

Zaloguj się Logowanie

Komentuj