Dzieci w całej UE będą szybciej otrzymywać świadczenia alimentacyjne w przypadku rozpadu rodziny – KE przygotowała właśnie nowe przepisy, które pozwolą skuteczniej egzekwować pieniądze na utrzymanie dzieci pochodzących ze związków obywateli różnych państw UE. Liczbę takich par szacuje się na 16 mln, rocznie dochodzi do 1 mln rozwodów. Dlatego pojawia się coraz więcej spraw, gdy jeden z rodziców mieszka za granicą i odmawia pomocy finansowej.
- Interes dziecka musi mieć zawsze priorytet. Przepisy te pozwolą zagwarantować uzyskiwanie przez dzieci finansowego wsparcia w sytuacji, gdy jeden z rodziców mieszka daleko od nich, w innym państwie UE – powiedziała wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości.
Obecnie Europejczycy mogą napotkać problemy, próbując dochodzić zaległych świadczeń na dzieci oraz innych form alimentów od osoby mieszkającej w innym państwie UE, np. gdy małżeństwo rozwodzi się i jeden z małżonków przenosi się za granicę. Może to się wiązać ze znacznymi kosztami dla rodziców i dzieci, zarówno w wymiarze finansowym, jak i psychologicznym. Poza tym rządy muszą często płacić w miejsce uchylających się dłużników.
Nowe przepisy umożliwią obywatelom skuteczne dochodzenie świadczeń alimentacyjnych w sytuacjach transgranicznych. W większości przypadków decyzja w sprawie zobowiązań alimentacyjnych w jednym państwie UE będzie możliwa do wyegzekwowania w innym państwie, bez konieczności przeprowadzania specjalnego postępowania. Przyśpieszy to procedury i pozwoli rodzicom zaoszczędzić pieniądze. Rozporządzenia ustanawia również przepisy dotyczące współpracy między centralnymi organami na rzecz udzielania pomocy w odniesieniu do wniosków o świadczenia alimentacyjne.
Rozporządzenie (WE) nr 4/2009 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych zostało przyjęte w dniu 18 grudnia 2008 r. Rozporządzenie obowiązuje między państwami członkowskimi UE od 18 czerwca 2011 r.
Na szczeblu globalnym konwencja haska w sprawie alimentów z 2007 r. ustanawia ogólnoświatowy system dochodzenia świadczeń na rzecz dzieci oraz innych form alimentów. UE podpisała tę konwencję w dniu 6 kwietnia 2011 r. Konwencja tworzy wspólne ramy prawne dla państw UE i państw trzecich, tak by władze z różnych państw mogły ze sobą współpracować przy egzekwowaniu roszczeń alimentacyjnych, a dłużnicy nie mogli już uchylać się od zobowiązań, opuszczając UE.
Komisja uważnie monitoruje wprowadzanie rozporządzenia w życie przez państwa członkowskie w celu zagwarantowania, by spełniły one zawarte w nim wymogi. W razie potrzeby Komisja podejmie wszelkie właściwe środki.
Zaloguj się Logowanie