Wiele ze światowych agencji kosmicznych i instytutów meteorologicznych bazuje na ABB-owskich rozwiązaniach analitycznych, które wykorzystuje do ważnych pomiarów w aplikacjach naziemnych, powietrznych i kosmicznych.
Często orbitując w satelitach, setki kilometrów ponad ziemią, rozwiązania analityczne dostarczają unikalnych, dokładnych danych o kluczowych zjawiskach, takich jak zubożenie ozonu i koncentracja gazów cieplarnianych, jak również obecność toksycznych substancji chemicznych podczas i po naturalnych oraz zawinionych przez człowieka klęskach.
Przełomowe rozwiązania ABB oparte na spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR) są głównymi rozwiązaniami analitycznymi pracującymi w satelitach i samolotach. Wśród wielu wysoce specjalistycznych instalacji znajdują się:
![]() |
ABB zaprojektowała i wyprodukowała interferometry, działające w oparciu o Sondę Podczerwieni (Cross-track Infrared Sounder – CrIS), jedne z kluczowych elementów amerykańskiego Systemu Satelitów Środowiskowych orbitujących nad biegunem (NPOESS). Satelity NPOESS monitorują całą planetę z wysokości około 850
|
kilometrów. Interferometry ABB dostarczą niezwykle precyzyjnych danych o temperaturze, ciśnieniu, wilgotności i obecności substancji chemicznych w troposferze (najniższej partii ziemskiej atmosfery). Te dane bardzo znacząco wpłyną na poprawę dokładności prognoz pogody. Pierwszy satelita NPOESS ma zostać wprowadzony na orbitę w 2013 roku.
Pierwszy satelita wykonujący pomiary emisji gazów cieplarnianych
![]() |
Przestrzenny interferometr ABB jest głównym komponentem pracującym na ostatnio wystrzelonym japońskim satelicie GOSAT (satelita monitorujący gazy cieplarniane). Interferometr będzie zbierał i przekazywał precyzyjne pomiary poziomu dwutlenku węgla i metanu w atmosferze z 56 000 punktów pomiarowych
|
znajdujących się 666 kilometrów nad ziemią. GOSAT będzie pierwszym ziemskim satelitą mierzącym i monitorującym źródła emisji globalnych gazów cieplarnianych.
Dokładne pomiary ubytków ozonu
![]() |
Głównym instrumentem na pokładzie SciSat, satelity obsługiwanego przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną, jest ABB-owski spektrometr z transformacją Fouriera. Każdego dnia wykonuje analizę około 2 700 widm atmosfery w wysokiej rozdzielczości. Urządzenie dostarcza najbardziej precyzyjnych
|
pomiarów związków chemicznych w wyższych warstwach atmosfery, by pomóc nam zrozumieć procesy, biorące udział w powstawaniu i zanikaniu ozonu w stratosferze. Pomiary stanowią również istotny wkład w międzynarodową politykę środowiskową, koncentrującą się na ochronie ozonosfery.
Awaryjne reagowanie na klęski żywiołowe
![]() |
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) obsługuje samolot nagłego reagowania wyposażony w spektrometr wykonany przez ABB. Z bezpiecznej odległości urządzenie mierzy obecność niebezpiecznych związków chemicznych w atmosferze emitowanych podczas klęsk żywiołowych i katastrof
|
powstałych z winy człowieka. Samolot był wykorzystywany ponad 60 razy od 2001 roku, jako część amerykańskiego rządowego programu szybkiego reagowania na katastrofy, takie jak np. eksplozja Promu Kosmicznego Kolumbia w 2003 roku, pożar zakładów petrochemicznych w Teksasie w roku 2005, skutki huraganu Katrina i Rita w roku 2005 i ogromne pożary, które często przetaczają się przez takie stany jak Kalifornia.
ABB stworzyła kompletne rozwiązanie energetyki i automatyki dla jedynej na świecie pływającej platformy startowej i statku kontroli lotów kosmicznych, wykorzystywanych do wystrzeliwania satelitów w przestrzeń kosmiczną z Oceanu Spokojnego (ABB Review 3/2006). ABB dostarczyła ogromny system zmiennoprędkościowych napędów, które umożliwiają Boeingowi, NASA i amerykańskim siłom powietrznym dokonywanie pomiarów wysokosprawnych samolotów w tunelu aerodynamicznym w Stanach Zjednoczonych. (red)
Zaloguj się Logowanie