AVG Technologies, producent najpopularniejszego na świecie darmowego oprogramowania antywirusowego, ujawnił dziś badania na temat ogromnej fali szkodliwych aplikacji, która zalała użytkowników Facebooka w zeszłym tygodniu. Badacze AVG informują, że od północy do godziny 9 rano czasu EST (od 6 rano do 15.00 w Polsce) w sobotę, 15 maja 2010 r., oprogramowanie AVG wykryło i zablokowało ponad trzysta tysięcy szkodliwych aplikacji.
„Ten najnowszy problem dobitnie podkreśla, jaka siła, a jednocześnie podatność na zagrożenia, tkwi w aplikacjach sieci społecznościowych. Pod względem skali atak był rzeczywiście spektakularny” – mówi Roger Thompson, Chief Research Officer w AVG Technologies. „Facebook bardzo sprawnie reaguje na rozpoznawane przez nas zagrożenia i usuwa niebezpieczne aplikacje zaraz po ich wykryciu. Mimo to są one w stanie generować duży ruch, głównie ze względu na „wirusowy” charakter sieci społecznościowych. To zdumiewające, jak wiele zagrożeń rozniosło się, zanim zostały zatrzymane” – dodaje.
Jak na ironię, atak, którego nośnikiem było zdjęcie dziewczyny w stroju kąpielowym, zachęcające ofiary do zainstalowania adware’owej przeglądarki, według badaczy z AVG nie miał charakteru wirusowego. Po raz pierwszy zauważono go w różnych formach w zeszłym tygodniu.
* Upewnij się, że surfując po internecie jesteś bezpieczny. AVG LinkScanner to darmowe narzędzie sieciowe, które może rozpoznawać zagrożenia w czasie rzeczywistym, dzięki czemu informuje cię o tym, że dana strona lub link jest szkodliwy, zanim na niego klikniesz.
* Jeśli musisz zainstalować aplikację, aby obejrzeć plik wideo, prawdopodobnie coś jest nie w porządku. Wejdź na oficjalną stronę internetową aplikacji do odtwarzania plików wideo i stamtąd pobierz program. Nigdy nie pobieraj niczego za pośrednictwem linka.
* Upewnij się, że twoje oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające jest zaktualizowane. Jeśli nie posiadasz oprogramowania antywirusowego, możesz pobrać AVG Free.
/prportal.pl
Zaloguj się Logowanie