W tym miesiącu musisz zapłacić za ubezpieczenie samochodu? Przykry obowiązek? Niekoniecznie! Bez znaczenia czy jesteś młodym kierowcą czy weteranem, masz duży wpływ na wysokość składki OC. Poznaj 5 sposobów na zakup najtańszej polisy.
Zobacz kalkulator ubezpieczeń ipolisa.pl
Składka za ubezpieczenie OC zależy od kilkunastu czynników. Jest inna dla każdego kierowcy, gdyż wpływają na nią nie tylko parametry samochodu, ale taże doświadczenie właściciela pojazdu i historia ubezpieczeniowa.
Kluczowe przy określaniu składki bazowej są: pojemność silnika i miejsce zarejestrowania pojazdu – w tych obszarach trudno o jakąkolwiek manipulację. Można jednak wpłynąć na pozostałe elementy, które kształtują finalną wartość składki i kupić polisę za bezcen. Jak?
Zniżka za bezszkodową jazdę jest jednym z tych czynników, które najbardziej wpływają na wysokość składki OC. Maksymalna zniżka za bezszkodową jazdę wynosi 60% i można ją zdobyć po ok. 6 latach jazdy bez kolizji. W razie drobnej stłuczki warto więc zastanowić się, czy bardziej opłaca się pokryć szkodę z własnej kieszeni, czy stracić 10% zniżki na polisie i w przyszłym roku płacić więcej.
Dobre rozwiązanie szczególnie dla młodych kierowców, którzy nie dość, że nie posiadają zniżek za bezszkodową jazdę, mają dodatkową zwyżkę za wiek. Dodanie doświadczonego kierowcy, jako współwłaściciela pojazdu powoduje, że ubezpieczyciel przy określaniu składki honoruje jego zniżki za bezszkodową jazdę, a co za tym idzie – ustala finalnie niższą cenę za OC.
Ubezpieczenie OC, mimo że zawsze zapewnia taką samą ochronę, jest oferowane w różnych cenach. Dzieje się tak dlatego, że firmy ubezpieczeniowe same ustalają kryteria przyznawania zniżek i zwyżek oraz określają grupy docelowe. Warto zatem zrobić rekonesans ofert, np. w internetowym narzędziu, jakim jest porównywarka OC. W ok. 10-15 minut można porównać składki OC proponowane nawet przez kilkanaście firm ubezpieczeniowych. Warto zauważyć, że różnica między najtańszą a najdroższą ofertą wynosi średnio 260%.
Firmy ubezpieczeniowe kuszą potencjalnych Klientów dodatkowymi, choć niewielkimi (ok. 5%), zniżkami. Ale jak mówią: cegiełka do cegiełki… Za co można otrzymać dodatkowe zniżki? Za kontynuację polisy w dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej, za płatność kartą kredytową, za płatność przez internet. Dodatkową zniżkę często otrzymują również klienci, którzy wykupują inne produkty u tego samego ubezpieczyciela, np. ubezpieczenie mieszkania.
Okresowe promocje ubezpieczycieli gwarantują nie tylko korzystniejsze ceny za OC, ale również prezenty! Przykładowo, za powołanie się na numer ubezpieczenia znajomego od Link4 otrzymasz 50 zł lub 100 zł zniżki, od Avivy przy zakupie OC otrzymasz Assistance gratis, a od HDI ubezpieczenie opon. Niektórzy ubezpieczyciele, np. mBank oferują także przeniesienie zniżek z OC na AC, co również jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, gdyż będąc kilkuletnim kierowcą, możesz kupić swoje pierwsze autocasco od razu ze zniżką 60%.
Automatyczne przedłużanie polisy OC na kolejny okres ubezpieczeniowy u tego samego ubezpieczyciela może być zatem ryzykowne, a na pewno nie jest gwarantem najniższej ceny. Przed zakupem polisy warto bowiem rozeznać się w ofertach różnych towarzystw, porównać dodatki do polisy i dodatkowe promocje, wziąć pod uwagę doświadczonego kierowcę, jako współwłaściciela pojazdu i przede wszystkim jeździć bezpiecznie.
Zaloguj się Logowanie