3 pytania i odpowiedzi dot. sprzętowej lub chmurowej centrali telefonicznej VoIP
Twoja firma planuje profesjonalny sekretariat? Uruchamia infolinię dla sklepu internetowego? Niezbędna do tego jest centrala telefoniczna IP-PBX VoIP. Firma może ją kupić jako serwer z oprogramowaniem albo opłacać w abonamencie jako usługę chmurową. Który wariant jest lepszy i dla kogo?
Większość przedsiębiorców zakłada, że wirtualna centrala to rozwiązanie dobre dla małej firmy, a rozwiązanie sprzętowe (czyli dedykowany serwer z licencją na oprogramowanie) dla dużych korporacji i instytucji.
Taki stereotyp można uzasadnić tym, że centrala dostępna jako usługa (SaaS – Software as a Service) ma bardzo niską barierę wejścia przez brak większych, jednorazowych kosztów, a w zwykle niskim, miesięcznym abonamencie firma płaci tylko za to, czego potrzebuje – w razie konieczności dokupując np. więcej kont użytkowników z potrzebnymi funkcjami, bardziej zaawansowanych funkcji dla call & contact center lub hurtowych pakietów minut na użytek dzwoniącego dużo działu sprzedaży.
Duże korporacje wybierają centrale sprzętowe, gdyż często dysponują już serwerem o odpowiedniej mocy, który może obsłużyć całą telekomunikację w firmie (czyli wymaganą liczbę kont użytkowników i jednoczesnych połączeń).
W praktyce, rachunek zysków i kosztów nie jest to taki prosty. Centrala sprzętowa, która jest znaczącym, ale jednorazowym wydatkiem – może być rozwiązaniem dobrym też dla małej firmy, a duża korporacja może oprzeć swoją telekomunikację na usłudze chmurowej. Wszystko zależy od następujących czynników:
Decydując się na wirtualną centralę, firma najczęściej wiąże się z jej dostawcą (operatorem telefonii VoIP) umową abonamentową na okres jednego lub dwóch lat. Z drugiej strony – centrali telefonicznej na 20-40 pracowników (serwera i oprogramowania) także pewnie nie kupi za żywą gotówkę, a raczej wykorzysta kredyt. Dostęp do zewnętrznego finansowania, połączony z planowanym czasem eksploatacji systemu i serwera może mieć istotne znaczenie.
Jeżeli firma nie dysponuje własnym serwerem i odpowiednim sprzętem – to najlepszym wyborem będzie centrala wirtualna, która nie wymaga żadnych dodatkowych zakupów (poza ewentualnymi terminalami VoIP – czyli urządzeniami do dzwonienia). Jeżeli firma dysponuje własnym zapleczem, to w długim terminie bardziej opłacalny może być zakup samej licencji (zakładając, że dany system może być kupiony w formie samej licencji z opcją samodzielnej lub wspomaganej instalacji na dowolnym urządzeniu spełniającym minimalne wymagania techniczne). Taki system to np. Datera Call-eX.
To pytanie szczególnie istotne przy inwestycji w serwer, gdyż wiąże się z zakupem sprzętu o odpowiedniej wydajności (pozwalającej na prowadzenie takiej liczby jednoczesnych rozmów, jakiej potrzebuje firma). W przypadku centrali wirtualnej sprawa jest bardzo prosta – firma może po prostu dokupić kolejne konta dla nowych pracowników dopiero wtedy, kiedy będą one potrzebne, a kwestia dostępności usługi i jej stabilności niezbędnej do utrzymania pracy infolinii lub call center na dowolną liczbę osób jest zmartwieniem dostawcy usługi, a nie klienta.
Podsumowując – sprzętowa centrala może być opłacalna, ale aby zakup był udany i się zwrócił – musi być starannie przemyślany, a firma dobrze do niego przygotowana. Niekwestionowaną zaletą centrali wirtualnej jest to, że po prostu wystarczy podpisać umowę i zacząć z niej korzystać.
Zaloguj się Logowanie