64 proc. zbiorów Europeany stanowią zdigitalizowane fotografie, mapy, obrazy, obiekty muzealne i inne materiały wizualne. 34 proc. to zdigitalizowane teksty, w tym ponad 1,2 miliona kompletnych książek, które można oglądać on-line lub pobierać w formie plików. Teksty te obejmują tysiące rzadkich manuskryptów oraz najstarsze książki drukowane (inkunabuły) z okresu sprzed 1500 r. Materiały audiowizualne i dźwiękowe stanowią mniej niż 2 proc zbiorów.
Znaczna ilość materiałów dostępnych za pośrednictwem Europeany to materiały starsze, niechronione już prawem autorskim. Dzieje się tak głównie ze względu na trudności i koszty związane z rozliczeniami dotyczącymi praw na potrzeby digitalizacji i udostępnienia materiałów chronionych prawem autorskim (nawet w przypadku materiałów, które nie są już rozpowszechniane na rynku lub ich nakład się wyczerpał) lub materiałów, w przypadku których właściciel praw autorskich nie jest znany (tzw. utwory osierocone).
Zbiory portalu Europeana tworzą wszystkie państwa członkowskie, jednak ich udział różni się nadal pod względem wielkości. Największy wkład pochodzi od Francji (18 proc. wszystkich obiektów), natomiast wkład Niemiec zwiększył się do 17 proc. Europeana potrzebuje więcej materiałów wysokiej jakości ze wszystkich państw członkowskich, by zapewnić prawdziwy przegląd europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Możliwości w zakresie wykorzystywania portalu Europeana w szkołach zostały zaprezentowane przez uczestników niedawnego konkursu eLearning Awards zorganizowanego przez europejską sieć szkół „European Schoolnet”. W ramach zwycięskiego projektu, przedstawionego przez Portmarnock Community School w Irlandii uczniowie tworzyli własne blogi na temat postaci historycznych przy wykorzystaniu źródeł cyfrowych.
W przyszłym roku w ramach Europeana zamierza się – w ramach eksperymentu – dopuścić treści wytworzone przez użytkowników. Zostaną oni zaproszeni do wprowadzania do Europeany materiałów związanych z pierwszą wojną światową.
Obecnie na portalu Europeana można odwiedzić dwie wirtualne wystawy. „Reading Europe” prezentuje bogaty zbiór rzadkich europejskich książek i utworów literackich. Wystawa poświęcona „art nouveau” pokazuje, jakie możliwości daje połączenie dorobku kulturowego z różnych krajów.
Informacje podstawowe
Portal Europeana www.europeana.eu to wspólne dzieło europejskich instytucji kultury. Zdigitalizowane utwory pochodzą z ponad 1500 instytucji kultury rozproszonych po całej Europie. Prototypowa wersja portalu zaczęła funkcjonować w listopadzie 2008 r. i udostępniono wówczas w trybie on-line dwa miliony obiektów o wartości kulturalnej (IP/08/1747).
Biuro Europeany mieści się w holenderskiej bibliotece narodowej w Hadze. Portal jest prowadzony przez „Europeana Foundation” i w 80 proc. finansowany przez UE. Tuż po uruchomieniu portalu w 2008 r. cieszył się on nadspodziewanie dużym zainteresowaniem użytkowników i musiał zostać zamknięty na miesiąc.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie