14 mln w Europeanie

Europeana – cyfrowa biblioteka europejska ma już w swych zasobach ponad 14 milionów książek, map, fotografii, obrazów, fragmentów filmów i utworów muzycznych pochodzących z instytucji kultury z całej Europy.

To prawie o połowę więcej niż zakładano dwa lata temu, gdy uruchamiano projekt. W zasobach jest m.in. 1,2 mln kompletnych książek, które można oglądać on-line lub pobierać w formie plików.

Projekt jest obecnie oceniany przez grupę analityczną (tzw. „Comité des Sages” – Maurice Lévy, Elisabeth Niggemann, Jacques de Decker), ustanowioną przez Komisję w celu badania nowych sposobów digitalizowania europejskiego dziedzictwa kulturowego IP/10/456. Sprawozdanie zostanie opublikowane na początku 2011 r.

- Europeana to doskonały przykład na to, w jaki sposób współpraca na szczeblu europejskim może wzbogacić życie nas wszystkich. 14 milionów obiektów dostępnych w internecie to dobra wiadomość dla wszystkich jego użytkowników, którzy pragną mieć dostęp do dorobku kulturowego europejskich bibliotek, muzeów i archiwów – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, Neelie Kroes. – Europeana może być jeszcze doskonalsza, jeśli więcej instytucji kultury zdecyduje się na digitalizację swoich zbiorów i udostępnienie ich w ramach tego europejskiego portalu. Mam nadzieję, że grupa analityczna przedstawi nam wkrótce ambitne zalecenia, jak proces ten przyspieszyć.

Prototypowa wersja Europeany ruszyła w listopadzie 2008 r. Portal stał się dla użytkowników internetu bramą umożliwiającą poszukiwanie i bezpośredni dostęp do zdigitalizowanych książek, map, obrazów, czasopism, fotografii, fragmentów filmów oraz wszelkiego rodzaju dokumentów audiowizualnych znajdujących się w zbiorach europejskich instytucji kultury. Obecnie pod adresem http://www.europeana.eu/ dostępnych jest ponad 14 milionów tych obiektów, włączając w to fragmenty utworów muzycznych. Jest to znacznie więcej, niż planowane przez Komisję 10 milionów dzieł w 2010 r.

Nowe obiekty dodane w tym roku obejmują bułgarski pergaminowy manuskrypt z 1221 r., dokumentujący rozwój języka bułgarskiego; „Catechismusa prasty szadei” – pierwszą litewską książkę, opublikowaną w 1547 r.; pochodzący z 1588 r. egzemplarz „Technē rētorikēs” Arystotelesa w języku starogreckim i łacińskim; malowidła siedemnastowiecznego holenderskiego malarza Jana Steena; wszystkie dzieła Goethego i Schillera; materiał filmowy z 1907 r. przedstawiający obchody święta narodowego w Danii oraz serię fotografii z okresu sprzed pierwszej wojny światowej przedstawiających irlandzki klasztor Glendalough (więcej w dokumencie MEMO/10/586).

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj