12 milionów euro na fundusz stypendialny

Ponad 12 mln euro w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego otrzyma Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy (FSS) -poinformowała Katarzyna Aleksandrowicz z FSS.

28 maja w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie przedstawicieli ministerstw i instytucji edukacyjnych dziewięciu krajów zarządzających funduszami stypendialnymi ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG): Czech, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.
 
Na inauguracji spotkania obecni byli m.in. Enok Nygaard – ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, Adam Zdziebło – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego oraz przedstawiciele norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Biura Mechanizmów Finansowych z Brukseli. W trwającym w czwartek i piątek spotkaniu biorą też udział przedstawiciele instytucji partnerskich z Islandii i Norwegii.
 
"Norwegia, Islandia i Liechtenstein nie należą do Unii Europejskiej i nie płacą składek członkowskich, jednak czerpią korzyści z unijnych rozwiązań i wymiany handlowej. Aby to zrównoważyć, powstał mechanizm finansowy, w ramach którego kraje te przekazują pieniądze na różne programy, stypendia i szkolenia prowadzone w nowych krajach Unii Europejskiej (…). Polska jest największym odbiorcą środków przyznanych w ramach Mechanizmów Finansowych i mieści się w czołówce państw – beneficjentów w zakresie wykorzystywania funduszy" – wyjaśnia Aleksandrowicz, koordynator Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.
 
O środki z FSS mogą się ubiegać m.in. uczelnie wyższe, szkoły, instytuty badawcze i naukowe, instytucje publiczne specjalizujące się w nauczaniu języków (m.in. polskiego, norweskiego i islandzkiego), a także doktoranci i młodzi naukowcy (do 40 roku życia). Placówki te mogą zdobyć środki na intensywne kursy językowe oraz na organizację konferencji naukowej czy wydanie publikacji.
 
Fundusz finansuje również stypendia indywidualne dla doktorantów i młodych naukowców oraz wyjazdy na wizyty studyjne do Islandii, Liechtensteinu i Norwegii osób zatrudnionych w polskich placówkach edukacyjnych. "Zaletą stypendiów z Funduszu jest choćby to, że mogą być ponad dwukrotnie wyższe w porównaniu z innymi – na przykład 800 euro miesięcznie wobec 320 euro z programu Erazmus. Choć Islandia przechodzi poważne problemy gospodarcze, nie ma to wpływu na program – pieniądze już przekazano" – zaznaczyła Aleksandrowicz.
 
Program dwudniowych obrad obejmuje m.in. prezentację projektów zrealizowanych dotychczas z tych środków, wymianę doświadczeń związanych z zarządzaniem funduszami stypendialnymi oraz dyskusje panelowe.
 
Zdaniem Aleksandrowicz, przykładem wykorzystania możliwości FSS może być choćby projekt "Otwórz książkę" prowadzony przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). W jego ramach możliwy będzie – za zgodą autorów – dostęp do elektronicznych wersji niskonakładowych książek za pośrednictwem internetu.
 
Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy został powołany w 2007 roku, a jego głównym celem jest wspieranie wymiany uczniów, studentów i kadry uczelni wyższych oraz innych instytucji działających w sektorze edukacji między Polską a państwami-darczyńcami, poszerzenie wiedzy i rozwijanie metod opartych na najlepszych praktykach oraz transfer innowacyjnych rozwiązań w zakresie edukacji i szkoleń. (KAP/PMW, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj