116 000 czyli ostatnia szansa

Komisja Europejska po raz ostatni wezwała 14 państw członkowskich UE, by jak najszybciej uruchomiły telefon interwencyjny 116 000 w sprawie zaginionych dzieci. Jednolity numer pomaga uzyskać pomoc niezależnie od miejsca pobytu. W Polsce, dzięki współpracy Telekomunikacji Polskiej S.A. i Fundacji Itaka, numer 116 000 działa od marca 2009 roku.

W przyjętym sprawozdaniu Komisja podsumowała stan zaawansowania prac w poszczególnych państwach członkowskich, zaproponowała jednolite minimalne normy dotyczące jakości usługi w całej UE oraz dała państwom członkowskim ostatnią szansę na uruchomienie numeru interwencyjnego przed podjęciem ewentualnych kroków prawnych.

- Zaginięcie dziecka jest zawsze tragedią. Czasami może się też wiązać z zagrożeniem życia dziecka. Numer 116 000 zapewnia pomoc i wsparcie zaginionym dzieciom i ich rodzicom, potencjalnie może również uratować życie – powiedziała Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji i komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. – Każde dziecko i każdy rodzic muszą teraz zapamiętać jeden numer telefoniczny zamiast 27 numerów krajowych. Wszyscy korzystający z numeru powinni również oczekiwać, że ich zgłoszenia będą tratowane w podobny sposób, niezależnie od tego, w którym z państw członkowskich zadzwonią pod numer 116. Wzywam państwa członkowskie, by dołożyły wszelkich starań na rzecz szybkiego uruchomienia linii interwencyjnej gwarantującej, że bezpieczeństwo dzieci będzie na pierwszym planie.

Wiceprzewodnicząca Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej, dodała: Zaginięcie dziecka to traumatyczne doświadczenie – naszym obowiązkiem jest zapewnić najprostsze i najskuteczniejsze środki pomocy rodzicom i dzieciom, które znalazły się w takiej sytuacji. I o to właśnie chodzi w przypadku linii 116 000: to jeden prosty numer, pod który można dzwonić z dowolnego kraju UE. Państwa członkowskie, które nie uporały się jeszcze z uruchomieniem linii, powinny zmobilizować swoje wysiłki, aby numer interwencyjny 116 000 działał we wszystkich państwach UE.

W 2007 r. Unia wdrożyła przepisy (decyzja Komisji 2007/116/WE ) gwarantujące, że numer 116 000 będzie w całej UE zarezerwowany dla telefonów interwencyjnych do zgłaszania zaginięć dzieci i zapewniania ich rodzinom pomocy i wsparcia. Przyjęcie nowych unijnych przepisów telekomunikacyjnych w listopadzie 2009 r. zobowiązało państwa członkowskie do uruchomienia numeru interwencyjnego 116 000 do dnia 25 maja 2011 r. (MEMO/09/491, IP/09/1812).

W chwili obecnej numer 116 000 całkowicie uruchomiło zaledwie 12 państw członkowskich (jako pierwsza zrobiła to Portugalia w 2007 r.). Nie działa on natomiast w pełni w Austrii, Bułgarii, na Cyprze, w Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, w Luksemburgu, na Malcie, w Niemczech, Republice Czeskiej, Słowenii oraz Szwecji. W Zjednoczonym Królestwie numer działa obecnie częściowo.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj