Dwie podlegające ministrowi edukacji placówki doskonalenia nauczycieli: Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (CODN) i Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej (CMPPP) zostaną połączone od 1 stycznia przyszłego roku w jedną placówkę o zasięgu ogólnokrajowym – Ośrodek Rozwoju Edukacji – poinformował PAP rzecznik prasowy MEN Grzegorz Żurawski.
Jak czytamy w komunikacie resortu, zadania realizowane przez CODN i CMPPP są do siebie zbliżone; połączenie ich w jedną placówkę pozwoli lepiej wykorzystać ich potencjał.
"Pozwoli na zbudowanie wydajniejszego systemu wsparcia szkół i placówek oraz podniesienie jakości oferowanych przez nie usług, a także na skuteczniejsze wdrażanie nowych zasad organizacji pracy szkół i placówek z pożytkiem dla uczniów, rodziców i nauczycieli" – napisano.
MEN zaznacza, że wszyscy pracownicy CODN i CMPPP z dniem przekształcenia staną się pracownikami nowo utworzonej placówki, a warunki i pracy i płace pozostaną bez zmian.
Celem CODN jest wspieranie nauczycieli w rozwoju zawodowym i doskonaleniu ich umiejętności pedagogicznych przez promocję nowoczesnych form pracy z młodzieżą. Zajmuje się opracowywaniem koncepcji edukacyjnych, programów, szkoleń, badań, analiz i prognoz. Prowadzi szkolenia językowe, dotyczące samodoskonalenia nauczycieli, zarządzania oświatą oraz edukacji europejskiej i wielu innych zagadnień. Prowadzi też działalność wydawniczą.
CMPP wspiera doskonalenie nauczycieli w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki w szkole, poradnictwa oraz doradztwa psychologicznego i pedagogicznego, interwencji, terapii, resocjalizacji, integracji, wyrównywania szans, a także wsparcia dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Minister edukacji narodowej, oprócz CODN i CMPPP, prowadzi jeszcze dwie placówki doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnopolskim: Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Warszawie (KOWEZiU), który swoją działalność adresuje do nauczycieli zajmujących się kształceniem zawodowym, pracujących w szkołach i placówkach kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie (PCN), które zajmuje się wsparciem nauczycieli pracujących w szkołach i placówkach polonijnych.
/www.naukawpolsce.pap.pl
Zaloguj się Logowanie