Rozpoczęły się konsultacje dokumentacji do nowej usługi pilotażowej, opartej o standardy Krajowego Systemu Usług. Dzięki tej usłudze, przedsiębiorcy z sektora MŚP będą mogli dowiedzieć się, jakie obowiązki spoczywają na nich w zakresie ochrony środowiska i jak je sprawnie wypełniać.
Usługa w zakresie ochrony środowiska ma składać się z dwóch komponentów. W ramach pierwszego komponentu, zostanie oceniony u przedsiębiorcy dotychczasowy stopień spełniania wymogów prawnych (audyt środowiskowy). Wydane zostaną też rekomendacje, co można poprawić i usprawnić. Komponent drugi to przede wszystkim szkolenia z zakresu wykorzystania narzędzi pozwalających na obliczanie poziomu korzystania ze środowiska oraz na obliczanie opłat za korzystanie ze środowiska.
Program pilotażowy realizowany będzie przez podmioty wyłonione w konkursie, a zwycięzcy otrzymają od PARP wsparcie finansowe na realizację projektu. Aby prowadzić pilotaż nowej usługi, będą one musiały spełnić szereg warunków. Najważniejsze z nich to: działanie na rzecz rozwoju gospodarczego, wykonywanie usług dla małych i średnich przedsiębiorstw z zakresu ochrony środowiska, posiadanie zespołu wykwalifikowanych konsultantów oraz doświadczenie w doradztwie dla przedsiębiorców. Wykonawca usługi musi także zobowiązać się, że będzie świadczył ją nieodpłatnie.
Propozycja dokumentacji konkursowej dostępna jest pod adresem internetowym: http://pokl.parp.gov.pl/index/index/1628. Wszystkie podmioty, zainteresowane wzięciem udziału w pilotażu, jak również przedsiębiorcy – adresaci nowej usługi, mogą nadsyłać swoje uwagi do dnia 24 listopada 2010 roku.
Po etapie pilotażowym, jeśli usługa zainteresuje polskich przedsiębiorców, być będzie mogła być świadczona jako kolejna usługa systemowa KSU przez wybrane ośrodki spełniające standard KSU. Plany poszerzenia usług KSU o tematykę ekologiczną są zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej. Unijni eksperci podkreślają, że dzięki rozwojowi ekodoradztwa przedsiębiorcy chętniej inwestują w ekoinnowacje i są bardziej świadomi korzyści, jakie tego rodzaju zmiany przynoszą firmie.
Podstawą prawną działań na rzecz technologii środowiskowych w UE jest dokument Komisji Europejskiej dla Rady Europy i Parlamentu Europejskiego pt. „Stymulowanie technologii w kierunku zrównoważonego rozwoju: Plan działań Unii Europejskiej w zakresie technologii”.
Zaloguj się Logowanie