Polacy cenią sobie pracę w korporacjach

Polacy wciąż bardziej cenią pracę w korporacji niż w rodzimej firmie. – Są w stanie znieść większą anonimowość i ciągłą walkę o wyniki w zamian za lepsze zarobki – mówią eksperci do spraw rekrutacji.

Chociaż rekrutacja menedżera zagranicznego koncernu i do polskiej firmy praktycznie niczym się już nie różni, to jednak w świadomości kandydatów i pracodawców pozostało jeszcze kilka mitów na ten temat.

Czy są zatem jakieś różnice między pracą w korporacji zagranicznej i w polskiej? O odpowiedź poprosiliśmy ekspertów do spraw rekrutacji Work Express, najszybciej rozwijającej się agencji pracy tymczasowej w Polsce.

W koncernie na wyścigi

- Z obserwacji moich i kolegów z firmy z ostatniego roku wynika, że wśród kandydatów, których rekrutowaliśmy, panuje przeświadczenie, że lepiej pracować w zagranicznej firmie. Zdarzają się osoby, które zmęczone pracą w korporacji i tzw. wyścigiem szczurów szukają spokojniejszej pracy, ale nie za często – mówi Natalia Tomasiewicz, specjalista do spraw rekrutacji Work Express.

Dodaje, że dla wielu kandydatów nie ma większego znaczenia, czy firma, w której chcą pracować jest dużą korporacją, czy nie. – Obserwuję jednak pewną prawidłowość: dla kandydatów, którzy pracują w firmach zagranicznych, w których jest im dobrze, ma znaczenie fakt, że ich firma jest zagraniczna. Z kolei dla kandydatów, którzy pracowali w polskich firmach, zazwyczaj fakt ten nie ma większego znaczenia – mówi Natalia Tomasiewicz.

Zdaniem ekspertów Work Express największą zaleta zatrudnienia w polskiej firmie jest relatywnie spokojniejsza praca. – Nie ma w nich tzw. „wyścigu szczurów” i nie ma też takiej anonimowości. Pracownicy znają się i utrzymują ze sobą relacje. Dla niektórych kandydatów to ważny wyznacznik komfortu pracy – mówi Artur Ragan, rzecznik Work Express. Do wad pracy w Polskiej firmie zalicza niższe wynagrodzenie, brak sprecyzowanej ścieżki kariery, brak wdrożenia profesjonalnych narzędzi HR – systemów motywacyjnych, ścieżek karier, profesjonalnego systemu wynagrodzeń, czy opisów stanowisk pracy.

Z kolei największą wadą pracy w zagranicznym koncernie jest z pewnością stres spowodowany ciągłą walką o wyniki i anonimowość.

- Zdarza się, że kandydaci przyznają, że chcą zmienić pracę, bo w korporacji, w której liczą się tylko wyniki, czują się traktowani bardzo przedmiotowo, jak trybiki w maszynie. Ci, którzy chcą pracować w koncernie, oprócz wyższych wynagrodzeń, wyliczają inne zalety: jasny i czytelny system prowizyjny (premie i nagrody roczne itp.), czy możliwość poznawania innych kultur – mówi Natalia Tomasiewicz.

Poszukujący pracy w koncernie zagranicznym zwykle liczą na wyższe pensje.

- Np. księgowi pracujący w koncernach mają dużo wyższe, średnio o dwa trzy tysiące złotych, oczekiwania finansowe od tych pracujących w polskich firmach. Podobnie jest z managerami ds. marketingu. Najczęściej nie chodzi o podstawę, ale o system premiowania, który w koncernach z reguły jest dobrze skonstruowany i jasny – mówi ekspertka Work Express. Dodaje, że Polacy bardzo cenią sobie dodatkowe bonusy, jak premie kwartalne, roczne, nagrody, systemy kafeteryjne, czy też, na stanowiskach handlowych, samochód. Nierzadko w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pytają wprost, jakiej marki samochodem służbowym będą jeździć.

- Do dla wielu kandydatów to jeden z najważniejszych aspektów przy podjęciu decyzji o zmianie pracy – mówi Natalia Tomasiewicz.

Wymagania podobne, rekrutacja różna

Z obserwacji specjalistów Work Express wynika także, że w Polsce nadal trudniejsza do zdobycia jest praca w zagranicznym koncernie.

- Choćby dlatego, że stosuje się w nich wieloetapowy proces rekrutacji. Oprócz zwykłych rozmów kwalifikacyjnych, które dominują w polskich przedsiębiorstwach, koncerny zagraniczne stosują różnego rodzaju techniki i narzędzia: testy, symulacje, assessment center, testy wiedzy – mówi Natalia Tomasiewicz. Przyznaje jednak, ze coraz więcej polskich firm korzysta z profesjonalnych firm doradztwa zawodowego, które pomagają w rekrutacji specjalistów i są alternatywą dla posiadania własnego profesjonalnego działu HR. .

Co ciekawe, jeśli chodzi o wymagania wobec managera zatrudnianego w polskiej, czy w zagranicznej firmie, to są one bardzo podobne.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj