Źródło: Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A.
W Tarnowie i subregionie zlokalizowanych jest sporo firm z kapitałem zagranicznym, w tym znanych światowych marek. Położenie geograficzne, komunikacja, atrakcyjne tereny, brak barier administracyjnych, przyjazne przedsiębiorcom samorządy oraz prężnie działające jednostki otoczenia biznesu i przygotowana kadra każdego szczebla – to wg inwestorów mocne strony Subregionu.
Położenie i komunikacja
Tarnów – stolica Subregionu – leży na południu Polski w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Rzeszowem. Autostradą A4 przebiegającą obrzeżami Tarnowa do obu miast i leżących przy nich międzynarodowych portów lotniczych w Balicach i Jasionce jest około 90 km, czyli godzina drogi. Autostrada łączy też Tarów z Ukrainą – około 2 godzin drogi i z Zachodnią Europą. Równie szybko, łatwo i komfortowo drogą krajową można dostać się z Tarnowa na Słowację. Do południowej granicy z Polką jest stąd nieco ponad 100 km. Na północ droga krajowa wiedzie do Warszawy, a potem autostradą na Wybrzeże.
Tarnów to także ważny węzeł kolejowy. Dzięki dobiegającej końca modernizacji torów i przystosowaniu ich do pociągów szybkich prędkości, ten środek komunikacji jest atrakcyjny i coraz popularniejszy.
Ludzie
Zaletą Tarnowa z punktu widzenia inwestorów tak zagranicznych, jak i krajowych, są ludzie: wykształceni, gotowi do podjęcia zawodowych wyzwań. W Tarnowie funkcjonuje kilka prywatnych szkół wyższych oraz PWSZ – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, jedna z najlepszych w Polce. Dzięki stałej komunikacji z biznesem, PWSZ na bieżąco reaguje wprowadzając oczekiwane z punktu widzenia przedsiębiorców i pożądane na rynku pracy kierunki.
Otoczenie biznesu
TKP S.A. czyli Tarnowski Klaster Przemysłowy, TARR – Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Agencje w powiatach brzeskim i dąbrowskim mają w swojej ofercie na bieżąco aktualizowane tereny inwestycyjne i wszelkie niezbędne narzędzia wspierania przedsiębiorców. Warto podkreślić, że część z terenów objętych jest przywilejami Specjalnych Stref Ekonomicznych. Także samorządy nastawione są proinwestycyjnie – inwestorzy mogą liczyć na zwolnienia podatkowe oraz rozmaite ulgi.
Firmy
Wśród zagranicznych firm i spółek, które związały swoją biznesową przyszłość z Tarnowem i regionem warto wymienić chociażby: Lenze Tarnów Sp. z o.o., Becker Farby Przemysłowe Sp. z o.o., Green House, Summit Packaging Polska Sp. z o.o., Leyer SA, Can-Pack S.A., Carslsberg Browar Okocim, Brook Hansen Crompton (FSE Tamel S.A.), Centrum Dystrybucji Lidl, DHL i wiele innych.
Lesław Paciorek, prezes Leier, mówiąc o mocnych stronach lokalizacji, wspomina o tradycji, naturalnych zasobach i surowcach oraz korzystnym położeniu geograficznym. Spółka zatrudnia 600 osób, a zakład w podtarnowskiej Woli Rzędzińskiej daje pracę ponad 250 osobom. Leier ma zakłady w całej Polsce, a przychody z tytułu sprzedaży w ub. roku wyniosły 165 mln. zł. Firma zajmuje się ceramiką budowlaną.
Lenze to światowy lider w zakresie innowacyjnych rozwiązań napędów i automatyki. Grupa działa w ponad 60 krajach. W Tarnowie jest od ponad 20 lat. Podstawą działalności tarnowskiego oddziału jest produkcja i precyzyjna obróbka odlewów żeliwnych, aluminiowych i stalowych detali oraz podzespołów mechanicznych i elektromechanicznych.
Becker to potentat na rynku farb przemysłowych. Posiada 24 zakłady produkcyjne na całym świecie, obsługuje klientów w ponad 50 krajach. W Tarnowie od 2006 roku. Przed dwoma laty Becker rozbudował zakład, co było częścią globalnej ekspansji na rynki w Europie Centralnej i Wschodniej. W tarnowskim zakładzie firma zatrudnia kilkadziesiąt osób. To właśnie bardzo dobrze wykształcona kadra i świetna lokalizacja, szczególnie z perspektywy docelowych rynków, zdecydowała o wyborze Tarnowa.
Grupa Can-Pack działa na rynku opakowań metalowych od ponad 25 lat. Pierwszą linię produkcyjną uruchomiono w fabryce puszek napojowych w Brzesku. Obecnie produkowane są opakowania napojowe, puszki zgrzewane, pojemniki aerozolowe. Firma świadczy także usługi związane z produkcją opakowań. Przed dwoma laty Can-Pack nagrodzony został Orłami Tygodnika Wprost w kategorii „firma z największym średnim zyskiem netto w Regionie Małopolska”.
Przedstawicielem mniejszej firmy z kapitałem zagranicznym, aktywnie i od lat działającej w Tarnowie, jest Green House obecny tu od 2007 roku. Firma produkuje wyroby wyłącznie z drewna, ale także konstrukcje mieszane, np. meble ogrodowe, oranżerie, altany. – Obecnie zatrudniamy 18 osób – mówi Renata Wojakiewicz.
- Z naszej strony staramy się nie tylko pozyskiwać inwestorów z kapitałem polskim i zagranicznym, ale także na każdym kroku, na każdym etapie, realnie ich wspierać. Zapraszamy inwestorów do zapoznania się z potencjałem Subregionu Tarnowskiego – mówi Magdalena Gadecka-Bukało, prezes TKP S.A.
Zaloguj się Logowanie