 |
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu od 2000 roku prowadzi unikatowy w Europie projekt zmierzający do skonstruowania robota kardiochirurgicznego. Już w najbliższych dniach w eksperymentach na zwierzętach (świni domowej) zespół pod kierunkiem dr. Zbigniewa Nawrata podda testom, w realnych warunkach sali operacyjnej, kilka prototypów robotów z rodziny Robin Heart powstałych w latach 2003-2008.
|
Zespół wykona wycięcie pęcherzyka żółciowego, operację zastawki serca oraz operację pomostowania naczyń wieńcowych, czyli tzw. by-passy – poinformowała Małgorzata Wende z Biura Marketingu i Promocji FRK.
Projekty, modele, prototypy i badania laboratoryjne wielu rozwiązań konstrukcyjnych i metod sterowania polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart to rezultaty prowadzonych od 2000 roku prac FRK.
Do tej pory powstały trzy modele robota: Robin Heart 0, Robin Heart 1 i Robin Heart 2, różniące się m.in. koncepcją sterowania i mocowania. W 2007 roku powstał model najmłodszego z rodziny polskich robotów – Robin Heart Vision. Jest to samodzielny robot sterujący położeniem toru endowizyjnego o szerokim polu aplikacji, który przy większości operacji mini-inwazyjnych może zastąpić jednego z asystentów przy stole operacyjnym. Przy ścisłej współpracy z lekarzami i studentami medycyny stworzony został również model ergonomicznej konsoli sterowniczej Robin Heart Shell oraz program doradczy Robin Heart Expert, umożliwiający chirurgowi – operatorowi robota wybranie odpowiednich funkcji ruchu robota, dopasowanych do konkretnego zabiegu i pacjenta.
Jak wyjaśniła Wende, wszystkie roboty mają strukturę segmentową i umożliwiają zestawienie sprzętu do różnych typów operacji.
"Celem eksperymentów jest określenie funkcjonalności opracowywanych innowacyjnych narzędzi chirurgicznych w warunkach maksymalnie zbliżonych do warunków klinicznych" – wyjaśnia Wende. Jej zdaniem, wszystkie krytyczne uwagi zespołu dr Zbigniewa Nawrata pozwolą na wprowadzenie zmian konstrukcyjnych i zmian dotyczących oprogramowania robota, zgodnie z wymaganiami przyszłych użytkowników. "Fundacja liczy, że gdyby to się powiodło, ramię toru wizyjnego robota – Robin Heart Vision – mogłoby przejść próby przedkliniczne już w przyszłym roku, a w dalszej kolejności ubiegać się o certyfikat dopuszczający na zabiegi w warunkach klinicznych" – powiedziała Wende.
Od września 2005 roku w ramach Fundacji działa odrębny Zakład Robin Heart Service, zajmujący się pracami nad wdrożeniem do produkcji robotów chirurgicznych i nowoczesnych narzędzi chirurgii mniej inwazyjnej. To pierwszy w Polsce zakład robotów medycznych. Powstał w ramach projektu "Wirtualny Inkubator Gospodarki Społecznej – model funkcjonowania w sieci współpracy" i został sfinansowany ze środków unijnych (w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL) oraz z funduszy FRK. Zakład Robin Heart Service pełni obecnie rolę prototypowni, przygotowując kolejne modyfikacje robotów, modele narzędzi i innych opracowywanych urządzeń.
Najbliższe plany pracowników Zakładu zakładają wdrożenie systemu sterowania kamerą endoskopową Robin Heart Vision, stanowisk treningowych oraz innowacyjnych, mechatronicznych narzędzi chirurgii mniej inwazyjnej. Później ma być wdrożony pełny system Robin Heart z możliwością wykonania teleopereracji na odległość.
"Polska rodzina robotów chirurgicznych o nazwie Robin Heart stanowi szansę na wprowadzenie do praktyki klinicznej nowoczesnych, sprawnych narzędzi chirurga. Dzięki nim będzie można w szerszym zakresie stosować technikę mniej inwazyjną operacji dla pacjenta, bezpiecznie dla pacjenta i … lekarza" – podkreślają specjaliści z FRK.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) powstała 9 grudnia 1991 z inicjatywy prof. Zbigniewa Religi. Do jej nadrzędnych celów należy wspieranie rozwoju polskiej kardiochirurgii oraz wprowadzanie do praktyki klinicznej nowoczesnych technik i technologii w zakresie leczenia serca, a także promowanie i wspieranie transferu wiedzy z zakresu nowoczesnej kardiochirurgii na obszarze Polski i krajów rozwijających się.
Fundacja prowadzi badania nad protezami serca i protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i nowoczesnej biotechnologii, a także realizuje szkolenia i programy stypendialny dla kadr medycznych z Polski i zagranicy. Wszystkie badania realizowane są w stworzonym przez FRK Instytucie Protez Serca. (PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, agt/bsz)
Zaloguj się Logowanie