Dobre rady CBA

„Wyrazy wdzięczności”, „przyspieszacze”, „poczet królów polskich” – to tylko niektóre z potocznych określeń łapówki, przed którymi przestrzega urzędników CBA. Do samorządów i administracji centralnej rozesłano właśnie specjalny poradnik antykorupcyjny.

„Poradnik Antykorupcyjny dla Urzędników” powstał z inicjatywy szefa CBA Pawła Wojtunika. Jest on adresowany do osób pracujących w administracji państwowej i samorządowej.

Podręcznik przedstawia podstawowe pojęcia korupcyjne. Wskazuje różnice pomiędzy funkcjonariuszem publicznym, a osobą pełniącą funkcję publiczną oraz wyjaśnia co to jest korzyść majątkowa, a co rozumiemy pod pojęciem korzyści osobistej.

W poradniku znajdziemy m.in. algorytm postępowania urzędnika, wobec którego podjęto próbę skorumpowania oraz wzór zachowania urzędnika, który wie o korupcji jakiej dopuścił się jego kolega z pracy. CBA podkreśla, że niestosowanie się do opisanych algorytmów może narazić pracownika urzędu na odpowiedzialność dyscyplinarną.

Z publikacji samorządowcy dowiedzą się też o tym kiedy i jak można uniknąć kary. Chodzi o przypadki współpracy z organami ścigania i przekazywania im wszystkich istotnych informacji.

Jeden z rozdziałów poświęcono w całości prezentacji przykładów korupcji. Posłużono się przy tym postępowaniami prowadzonymi i zakończonymi przez CBA. Nie podano jednak szczegółów dotyczących zatrzymanych urzędników i miejsc, w których doszło do korupcji.

Ciekawostką może być lista zwrotów używanych potocznie do określenia przedmiotu łapówki. Według poradnika są to np.: „wyrazy wdzięczności”, „świadczenia szczególne”, „dowody współpracy”, „przyspieszacze”, „napiwek”, „dary losu”, „smarowacze”, „zwolnienia podatkowe”, „zbieranie pocztu królów polskich” („Proponuję, proszę pana, Jagiełłę, żeby było bez kłopotów”).

Zaloguj się Logowanie

Komentuj