Niski stan zaawansowania prac nad projektami i nierówny poziom wykorzystania środków przez poszczególne województwa – wytyka samorządom UKE w raporcie dotyczącym budowy sieci internetowych z pieniędzy unijnych.
Z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że najwięcej środków przeznaczonych na rozbudowę infrastrukturę telekomunikacyjną znajduje się w regionalnych programach operacyjnych i Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej. W sumie blisko 900 mln euro ma trafić na regionalne (budowane przez województwa) i lokalne (przez powiaty i gminy) sieci szerokopasmowe.
Jak wynika z informacji przekazanych do Urzędu Komunikacji Elektronicznej przez marszałków, obecnie zaplanowano rozdysponowanie blisko 70% tej kwoty. Ma z tego powstać do końca 2015 roku 28 tys km światłowodów i 3,5 tys. węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych.
Problemem jest jednak stan prac nad przygotowaniem projektów, co zdaniem UKE może opóźnić inwestycje. Żadne z województw nie zakończyło jeszcze wstępnego etapu budowy sieci – przygotowania studium wykonalności, koncepcji sieci, programu funkcjonalno-użytkowego oraz inwentaryzacji obecnej infrastruktury.
Tymczasem, czekają m.in. prace nad dokumentami aplikacyjnymi, dokumentacją projektową i decyzje w sprawie wyboru operatora infrastruktury. Czas goni, ponieważ zgodnie z harmonogramem umowy w sprawie dofinansowania powinny zostać podpisane najpóźniej w 2013 roku.
Jedynie 8% z dostępnych 364 mln euro rozdysponowano na razie w ramach działania 8.3 PO Innowacyjna Gospodarka. UKE wskazuje ponadto, że podpisywanie umów w poszczególnych województwach przebiega bardzo nierówno. Samorządy z sześciu regionów wykorzystują obecnie blisko 90% ogólnej puli zakontraktowanych dotacji, a jednostki z trzech województw nie skorzystały w tych środków w ogóle.
Pocieszeniem może być fakt, że składanie wniosków z działania 8.3 PO IG wciąż trwa. Obecnie trwa analiza dokumentów złożonych z ramach drugiej rundy, a takich naborów ma być w sumie osiem.{mospagebreak}Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku działania 8.4 PO IG. Środki z tego działania mają być przeznaczone na Internet szerokopasmowy „ostatniej mili”, a więc gwarantujący dotarcie do odbiorców końcowych.
Obecnie w skali całej Polski z tych środków realizowanych jest 11 projektów o wartości 1,4 mln euro. Zaplanowanych na ten cel jest natomiast 200 mln euro.
UKE wyjaśnia, że problem z wdrażaniem programu wynikał początkowo z braku wytycznych dotyczących przeprowadzenia inwentaryzacji w poszczególnych województwach oraz oczekiwania na budowę sieci szkieletowych, które mają charakter nadrzędny w stosunku do sieci lokalnych. Nabór wniosków jednak wznowiono w związku z opóźnieniami w realizacji regionalnych programów operacyjnych.
Przygotowany w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej raport ma charakter wstępny i nadal zgłaszane są do niego uwagi. Ostateczna analiza stanu zaawansowania budowy infrastruktury telekomunikacyjnej współfinansowanej z funduszy UE na lata 2007 – 2013 ma być przedstawiona w czerwcu.
/dp/
/samorzad.pap.pl
Zaloguj się Logowanie