Ruszył nowy system płatności środków europejskich. Wciąż jednak kilkanaście upoważnionych instytucji , w tym łódzki urząd marszałkowski, nie podpisało umów w tej sprawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
W pierwszym okresie składania wniosków, to jest od 4 do 10 stycznia 2010 r. do BGK wpłynęło 132 zlecenia płatności od 5 zleceniodawców na łączną kwotę 10,6 mln zł. Ale wiemy już, że w kolejnej sesji rozliczeniowej mamy 122 zlecenia płatności na kwotę 15,5 mln zł. Obserwujemy także stale rosnącą liczbę użytkowników portalu BGK-Zlecenia – tłumaczył prezes.
Zadowolenia z uruchomienia systemu nie krył także, obecny na konferencji, wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski. Jak podkreślił, nowy sposób rozliczania dotacji jest bardziej przejrzysty, spójny i przewidywalny.
Pawłowski przyznał jednak, że spośród 214 instytucji upoważnionych do składania zleceń płatności ze środków europejskich, kilkanaście jeszcze nie podpisało umów z BGK. Jedną z nich jest urząd marszałkowski woj. łódzkiego.
Minister zapewnił jednak, że wśród pozostałych „spóźnialskich” nie ma instytucji pośredniczących, a jedynie sami beneficjenci (upoważnione jednostki sektora budżetowego), które "prawdopodobnie nie potrzebują aktualnie żadnych środków unijnych".
Na mocy nowej ustawy o finansach publicznych od 1 stycznia 2010 r. BGK stał się kluczową instytucją obsługującą przepływ środków unijnych do beneficjentów większości programów europejskich. Specjalnie dla tego systemu stworzono portal komunikacyjny BGK –ZLECENIA, który jest przeznaczony dla wspomnianych 214 instytucji upoważnionych przez ministra finansów i odpowiednich ministrów.
Zaloguj się Logowanie