Udział polskich jednostek i naukowców w Programie Szczegółowym LUDZIE 7 Programu Ramowego w 2009 roku

Program Szczegółowy „LUDZIE” jest częścią 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej dedykowaną rozwojowi kariery naukowców na każdym etapie.

Na Program Szczegółowy LUDZIE składa się 10 akcji Marie Curie, które dzielą się na dwa typy:

  • Adresowane do instytucji naukowych: Instytucja, lub (częściej) konsorcjum kilku instytucji aplikuje o grant. Środki przyznane przez Komisję Europejską są w znacznej mierze przeznaczone na wynagrodzenie nowo zatrudnianych naukowców, wymianę osobową pomiędzy partnerami w konsorcjum, koszty prowadzonych badań i szkoleń oraz zarządzanie projektem.
  • Adresowane do indywidualnych naukowców: Doświadczony naukowiec w porozumieniu z instytucją przyjmującą aplikuje o grant. Środki przyznane przez KE są przeznaczone na wynagrodzenie naukowca, koszty prowadzonych przez niego badań oraz koszty zarządzania.

Wnioski składane na konkursy ogłaszane w ramach Programu Szczegółowego „LUDZIE” dotyczą wszystkich dziedzin naukowych, z wyjątkiem tych zarezerwowanych dla EURATOM; uczestnicy sami określają dziedzinę swoich badań, przypisując wnioski do jednego z ośmiu paneli tematycznych, które służą później KE dobieraniu ekspertów oceniających wniosek.

Poniższy raport ma za zadanie przedstawić udział polskich jednostek naukowych i naukowców w składanych i zaakceptowanych wnioskach w odpowiedzi na konkursy ogłoszone w ramach Programu „LUDZIE” w roku 2009.

Akcje instytucjonalne

Marie Curie Industry-Academia Partnership and Pathways FP7-PEOPLE-2009-IAPP

Celem akcji jest rozwój współpracy pomiędzy instytucjami naukowymi a instytucjami z sektora komercyjnego. Konsorcjum składające się z przynajmniej 2 instytucji (1 z każdego sektora), znajdujących się w dwóch różnych krajach członkowskich UE lub stowarzyszonych z 7 PR przygotowuje projekt wymiany pracowników pomiędzy instytucjami z dwóch różnych sektorów. Granty przyznawane są na okres 3 – 4 lat.

W odpowiedzi na konkurs ogłoszony 24 kwietnia 2009, z terminem zamknięcia 27 lipca 2009 zostało złożonych 358 wniosków, z czego ocenianych było 356 z ogólną liczbą 1473 uczestników z różnych krajów. Budżet konkursu wynosił 65 mln euro. Rekomendowanych do otrzymania finansowania zostało 59 wniosków z 241 partnerami (współczynnik sukcesu: 16,36%). 39 polskich instytucji uczestniczyło w składanych projektach, w 11 wnioskach polska instytucja pełniła rolę koordynatora. Pięć projektów z dziewięcioma polskimi partnerami zostało zaakceptowanych (w dwóch z nich polska instytucja pełni rolę koordynatora), co daje współczynnik sukcesu dla instytucji na poziomie 23,08%.

Marie Curie International Research Staff Exchange Scheme

FP7-PEOPLE-2009 – IRSES

Jest to akcja mająca na celu rozwój i tworzenie nowe współpracy pomiędzy instytucjami naukowymi z krajów członkowskich i stowarzyszonych z 7 PR, a instytucjami znajdującymi się w krajach trzecich. Konsorcjum składające się z minimum trzech instytucji, z których dwie musza być ulokowane w krajach członkowskich lub stowarzyszonych, a jedna w kraju trzecim, przygotowuje wniosek dotyczący wymiany pracowników naukowych. Granty przyznawane są na okres 36 miesięcy

Na konkurs ogłoszony 25 listopada 2008, z terminem zamknięcia 27 marca 2009 zostało złożonych 178 wniosków z czego 177 było oceniane z całkowitą liczbą 1023 partnerów z różnych krajów. Budżet konkursu wynosił 30 mln euro. 107 projektów (z 667 partnerami) zostało zaakceptowanych i otrzymało dofinansowanie. Z polskim udziałem zostało złożonych 17 wniosków, 10 otrzymało dofinansowanie. W 4 projektach polska instytucja pełni rolę koordynatora.

Marie Curie Researchers’ Night – FP7-PEOPLE-NIGHT-2008

Akcja zakłada przygotowanie w ostatni piątek września równocześnie we wszystkich krajach UE, imprez popularyzujących zawód naukowca i zastosowanie nauki w życiu codziennym. Projekty przygotowywane są przez pojedyncze instytucje lub konsorcja kilku instytucji znajdujących się w tym samym lub różnych krajach UE i stowarzyszonych z 7PR.

W odpowiedzi na konkurs ogłoszony 14 października 2008 roku, z terminem zamknięcia 14. stycznia 2009 zostało złożonych 75 wniosków (ocenianych 74) z 350 uczestnikami ogółem. Budżet konkursu wynosił 3 mln euro. Na liście wniosków rekomendowanych do otrzymania dofinansowania znalazło się 24 wnioski ze 152 partnerami. 22 uczestników z Polski uczestniczyło w przygotowaniu 7 wniosków (w pięciu z nich polska instytucja pełniła rolę koordynatora) Trzy wnioski (z 14 uczestnikami) przygotowywane przez polskie instytucje znalazły się na głównej liście. We wszystkich wnioskach polska instytucja pełni rolę koordynatora.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj