Konsultowany obecnie Projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie warunków i trybu udzielania i rozliczania zaliczek w ramach programów operacyjnych finansowanych z udziałem środków europejskich oraz zakresu i terminów składania wniosków o płatność, zakłada m.in. wprowadzenie jednakowej dla wszystkich programów operacyjnych, trzymiesięcznej minimalnej częstotliwości składania wniosków o płatność przez beneficjentów pomocy.
W opinii PKPP Lewiatan umieszczanie na poziomie rozporządzenia zapisu o obowiązku tak częstego składania wniosków o płatność, niezależnie od programu operacyjnego, jest niewłaściwe.
Z jednej strony proponowany termin nie uwzględnia specyfiki dużych projektów inwestycyjnych, które charakteryzują się m.in.: kumulacją płatności w końcowych etapach realizacji przedsięwzięć czy długim, często ponad trzymiesięcznym, oczekiwaniem na dostawy zamówionych sprzętów/usług. Z drugiej strony nakłada on zarówno na beneficjentów, jak i instytucje zapewniające obsługę płatności konieczność przygotowania oraz weryfikacji wielu wniosków cząstkowych lub rozliczających niewielkie koszty. Przy ograniczonych zasobach zwiększa to koszty obsługi projektów, ale też wydłuża ogólny czas weryfikacji wniosków – ze szkodą dla beneficjentów oczekujących na płatność.
Kwestia minimalnej częstotliwości sprawozdań i wniosków o płatność była tematem dyskusji Grupy ds. przedsiębiorców, która działa w ramach Zespołu ds. uproszczeń. W obu przypadkach członkowie Grupy opowiedzieli się za takim rozwiązaniem, które pozwala na optymalne dopasowanie systemu sprawozdawczości finansowej do specyfiki i harmonogramu realizowanych projektów. Przede wszystkim ważne jest, aby nie obciążać żadnej ze stron umowy zbędnymi formalnościami, a tak trzeba ocenić obowiązek składania wniosku o płatność, także w sytuacji braku wydatków w danym okresie.
W opinii Grupy okres 6 miesięczny stanowi kompromis, który z jednej strony pozwala na systematyczną kontrolę realizacji projektu, z drugiej zapewnia elastyczność instytucji w relacjach z beneficjentami.
W opinii dotyczącej wyżej wspomnianego Projektu Rozporządzenia PKPP Lewiatan zaproponował dwa rozwiązania: całkowite usunięcie wskazania okresu, w którym wymagane jest złożenie wniosku o płatność i pozostawienie tej sprawy do rozstrzygnięcia na poziomie umowy z beneficjentem lub też wprowadzenie okresu sześciomiesięcznego, gwarantującego instytucjom udzielającym wsparcia i beneficjentom większą elastyczność. (PKPP Lewiatan)
Zaloguj się Logowanie