Projekty systemowe w ramach PO Kapitał Ludzki mają umożliwić sfinansowanie dodatkowych zajęć sportowo-edukacyjnych przeciwdziałających agresji i patologii oraz wyrównujących szanse edukacyjne dzieci i młodzieży.
Głównym zadaniem programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży” jest zredukowanie poziomu agresji i patologii młodego pokolenia, poprzez stworzenie możliwości udziału dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności fizycznej. Realizacja projektu ma przebiegać z wykorzystaniem środków finansowych, pochodzących z Unii Europejskiej (w ramach perspektywy finansowej 2007-2013) oraz z budżetu państwa i budżetów samorządów.
W ramach programu będą m.in. organizowane w gminach sportowe zajęcia pozalekcyjne za pieniądze unijne. Przeszkoleni zostaną nauczyciele, zakupiony zostanie sprzęt sportowy. Zaplanowano również przeprowadzanie badań naukowych diagnozujących przyczyny agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży oraz wypracowanie metod ich przeciwdziałania.
Jak poinformował dr Jarosław Klimczak, prezes Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Agresji i Patologii Wśród Dzieci i Młodzieży, do tej pory do programu przystąpiły woj.: warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, łódzkie, dolnośląskie, mazowieckie, zachodniopomorskie , podlaskie, lubelskie, pomorskie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, podkarpackie, opolskie i lubuskie.
W tych województwach podpisano listy intencyjne, w których wojewoda, marszałek oraz parlamentarzyści deklarują wspólne działania w celu upublicznienia celów programu wśród samorządów lokalnych.
Pilotaż programu zrealizowano w 2008 r. w województwie-warmińsko mazurskim.
W ramach programu w czasie wakacji zorganizowane zostały w województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim obozy sportowe, w których wzięło udział ponad tysiąc osób. Po raz kolejny zorganizowano takie obozy również na terenie Wyższej Szkole Policji w Szczytnie gdzie zajęcia sportowo resocjalizacyjne prowadzili trenerzy Policyjnego Klubu Sportowego ”Gwardia” Szczytno, na co dzień pracownicy WSPol w Szczytnie.
Jednym z zadań realizowanym w ramach programu jest zakup sprzętu sportowego dla uczniowskich klubów sportowych wytypowanych przez samorządy uczestniczące w programie.
Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki zakupiono 250 kpl. sprzętu sportowego, które trafią do dzieci i młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz zachodniopomorskiego.
W programie uczestniczą: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sprawiedliwości.
Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie www.zesportembezpiecznie.pl
(Samorząd PAP)
Zaloguj się Logowanie