Miliardy na kulturę

- Po zsumowaniu wszystkich finansów, które są kierowane na polską kulturę – nie tylko tych z budżetu, ale też z pieniędzy samorządowych, ze środków prywatnych – to polska kultura otrzymuje rocznie prawie 10 mld zł – podkreślił Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Z budżetu państwa na kulturę przeznacza się 0,53 proc. – czyli ok. 2,3 mld zł. Ciągle zbierane są głosy pod petycją do premiera Donalda Tuska "1 proc. na polską kulturę". Zdaniem Zdrojewskiego, szansa na to, by osiągnąć 1-procentowy pułap finansowania kultury w Polsce jest "dość wysoka". – Trudno jednak ustalić, kiedy dokładnie to osiągniemy – podkreślił Zdrojewski.

W czwartek na Giełdzie Papierów Wartościowych odbyła się debata "Komu opłaca się finansowanie kultury?". Prelegenci przedstawili przykłady z Polski i zagranicy, które pokazywały zasadność sponsorowania kultury, rozumianej zarówno jako wydarzenia kulturalne, jak i inwestycje w infrastrukturę.

- Finansowanie kultury to dobry interes, fantastyczna inwestycja, sponsorzy muszą być jednak pewni, że wspieranie kultury opłaci się też ich firmom – przekonywali uczestnicy debaty.

- Kultura buduje markę i prestiż. Pozwala każdemu państwu lepiej funkcjonować również na rynkach biznesowych – przekonywał Zdrojewski. W jego opinii, kultura jest obszarem inwestowania bardzo istotnego, bo wydajnego. – Każda złotówka wydana na inwestycję w obszarze kultury, zwróci się w dochodach budżetu państwa – zapewniał minister.

Debata, którą prowadził publicysta Jacek Żakowski, otworzyła cykl spotkań ludzi biznesu oraz kultury organizowanych w ramach kampanii „Kultura się liczy!”.

/samorzad.pap.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj