Formalności – im mniej, tym lepiej

Nowe przepisy służące zmniejszeniu formalności administracyjnych w UE mają przynosić europejskim firmom oszczędności rzędu 40 mld euro rocznie.

 

W 2007 r. Komisja Europejska zapowiedziała, że do 2012 roku zmniejszy o jedną czwartą koszty administracyjne, które spoczywają na przedsiębiorstwach na mocy przepisów UE.
 
Termin ten upłynie dopiero za dwa lata, ale jak wynika z najnowszego sprawozdania z postępów prac , wszystko wskazuje na to, że UE osiągnie ten cel, a być może nawet uda jej się zredukować te koszty o więcej niż 25 proc.
 
Komisja szacuje, że formalności administracyjne, jakich dopełnić muszą co roku przedsiębiorstwa zgodnie z przepisami UE i przyjętymi na ich podstawie przepisami krajowymi, kosztują firmy około 124 mld euro rocznie.
 
Obecnie przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić na kosztach administracyjnych 7 mld euro rocznie dzięki przepisom, które już weszły w życie lub zostały przyjęte. W ich kasie mogłoby zostawać dalsze 31 mld euro rocznie, gdyby przywódcy i prawodawcy w UE zgodzili się na wprowadzenie środków, które już zostały zaproponowane i oczekują na przyjęcie. Środki te obejmują uproszczone zasady rachunkowości dla firm zatrudniających do 10 pracowników oraz zniesienie ograniczeń w zakresie korzystania z faktur elektronicznych do celów rozliczania się z podatku VAT.
 
Dodatkowe 2,1 mld euro można by zaoszczędzić dzięki propozycjom, które dopiero się pojawiły, takim jak ograniczenie formalności, jakich firma musi dopełnić, aby mogła zostać uznana za załadowcę, uproszczenie zestawień bilansowych i zeznań podatkowych dotyczących zysków i strat oraz zwolnienie hoteli i pensjonatów typu bed and breakfast z wymogu sprawozdawczości statystycznej.
 
Wszystkie te przepisy razem wzięte – w przygotowaniu, już zaproponowane i już przyjęte – oznaczałyby oszczędności rzędu ponad 40 mld euro, czyli 33 proc. całości kosztów administracyjnych.
 
„Komisja jest na najlepszej drodze do osiągnięcia swoich celów w zakresie ograniczania biurokratycznych wymogów wobec przedsiębiorstw”, zapewnił José Manuel Barroso.
 
Zmniejszenie obciążeń administracyjnych jest kluczowym elementem strategii Komisji na rzecz wyciągnięcia gospodarki z recesji poprzez ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorstwom w momencie, kiedy nadal trudno jest uzyskać kredyt. Wiele spośród tych ułatwień opracowano z myślą o małych firmach, gdyż to one zapewniają większość miejsc pracy w UE. Firmy te często zmagają się z przeszkodami administracyjnymi i problemami z pozyskaniem funduszy. (Komisja Europejska)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj