Pożyczki sąsiedzkie XXI wieku, szybko przez Internet

Prawie od roku możemy pożyczać pieniądze przez Internet. Idea, która umożliwia pożyczanie od innych użytkowników sieci znana jest na Zachodzie jako social lending, natomiast w Polsce funkcjonuje pod pojęciem pożyczek społecznościowych. Kokos.pl – to pierwszy i największy polski serwis umożliwiający wzajemne pożyczanie. Powstał w lutym 2008 roku i od tego czasu rozwija się z impetem.

Rynek social lending jest uzupełnieniem usług bankowych dostarczającym użytkownikom pewnego rodzaju wartość dodaną. Klienci tego typu systemów, traktują produkt jako poszerzenie portfolio inwestycji, podobnie do inwestycji giełdowych. Jednak znacznie mniej sformalizowany i nie wiążący się z niezrozumiałymi mechanizmami wyliczenia zysku i pobierania prowizji. Obecnie systemy social lending zdecydowanie zmierzają w kierunku integracji z pozostałymi usługami internetowymi.
 
Jak to działa?
Na czym polegają pożyczki sąsiedzkie XXI wieku. To nic innego, jak pożyczanie od innych osób, „sąsiadów w sieci” (Inwestorów, którzy zdecydowali się ulokować swoje wolne środki). Uzyskanie pożyczki zależy od przekonania osób inwestujących, że jesteśmy wiarygodni i że można nam zaufać.
 
Jak zdobyć zaufanie?
Wystarczy zarejestrować się w serwisie na stronie www.kokos.pl i przejść weryfikację systemową. W ten sposób zaczynamy budować swoją historię pożyczkową, w kokosie nazwaną ratingiem, a zobrazowaną gwiazdkami (od 1 do 5). Każda kolejna gwiazdka, której zdobycie zależy od posiadanego stażu w serwisie, kwoty spłaconych pożyczek lub zrealizowanych inwestycji pozwala na ubieganie się o coraz to większe sumy. Obecnie jest to przedział od 500 do 25 000 złotych. Uniknięcie formy pisemnej umowy pożyczki wymaga przestrzegania warunku pożyczania jednej osobie kwoty nie większej niż 500 PLN. Ten element dodatkowo pozwala na rozproszenie ryzyka inwestora.
Należy wspomnieć, że widełki oprocentowania są korzystne dla obu stron. I tak oprocentowanie zaciąganych pożyczek może być znacznie niższe niż w innych instytucjach realizujących tego typu usługi i wynieść nawet 1%, natomiast procent inwestycji może zbliżyć się maksymalnie do 23%, zgodnie z obowiązującym prawem.
 
Chcesz pożyczkę – załóż aukcję
Jak technicznie pożyczyć pieniądze w serwisie. Jest to możliwe poprzez wystawienie aukcji, która zawiera wszystkie dane dotyczące pożyczki o jaką chcemy się ubiegać – jej wysokość, proponowane oprocentowanie, okres i cel na jaki pożyczamy. Reszta zależy już tylko od Inwestorów. To oni inwestując swoje środki (max 500 zł. w jedną pożyczkę) wpłacają je na wybrane aukcje. W momencie, kiedy 50 proc. lub cała wnioskowana kwota zostanie zadeklarowana przez Inwestorów aukcja się zamyka, a środki wpływają na konto Pożyczkobiorcy, podane w procesie rejestracji w serwisie.
 
Wiarygodne zaplecze
Projekt Kokos.pl został stworzony przez firmę Blue Media przy współpracy z firmami wspomagającymi funkcjonowanie całości usług (ubezpieczenia, windykacja, rozwój). Spółka również obsługuje serwis od strony technologicznej i transakcyjnej. Dzięki zdobyciu ugruntowanej pozycji w obsłudze systemów transakcyjnych w Internecie gwarantuje pełne bezpieczeństwo w tym obszarze.
I właśnie na bezpieczeństwo w serwisie stawiany jest największy nacisk, obejmujący zarówno interesy Inwestorów, jak i pożyczających.

Bezpieczeństwo użytkowników
Interesy Inwestorów, jeszcze przed udzieleniem pożyczki, zabezpieczone są koniecznością poddania się przez potencjalnego Pożyczkobiorcę wielostopniowej weryfikacji, w skład której wchodzi kilka narzędzi (Infomonitor, KRD, weryfikacja numeru telefonu, komentarze na Allegro, itd.) sprawdzających jego wiarygodność. Kiedy pożyczka jest już udzielona i zdarzy się opóźnienie w jej spłacie uruchamiana jest procedura monitów i przypomnień, w przypadku niepowodzenia, do akcji wkracza firma windykacyjna.
Zabezpieczeniem przed problemami spłaty rat jest udostępniona opcja ubezpieczenia pożyczki, która w zasadzie stoi na starzy interesów obu stron umowy.{mospagebreak}Ważnym elementem, który spełnia w pewnym stopniu rolę weryfikatora i źródła informacji o obecnych już w serwisie osób dla Inwestorów są statystyki i dane w nich zawarte.
Każda osoba ubiegająca się o pożyczkę ma zapisaną w systemie swoją historię. Czy jest to jej pierwsza pożyczka, jeśli nie, czy poprzednie zostały spłacone? Czy raty wpływały terminowo, czy założone aukcje doszły do skutku, a może zostały anulowane przez zakładającego? Jaki rating na dany moment ma Pożyczający i czy miało to wpływ na jego terminowość w spłatach.
Globalnie statystyki zawierają również dane o współczynniku spłacalności, opóźnieniach oraz pożyczkach przekazanych do windykacji.
 
Dużym ułatwieniem dla Inwestorów jest udostępniony kanał RSS. Dzięki tej funkcjonalności Inwestor może sprofilować na własny użytek portret Pożyczkobiorcy, uwzględniający wysokość i czas trwania pożyczki, zadeklarowane oprocentowanie oraz miejsce zamieszkania. Po zdefiniowaniu tych parametrów, w formie zajawki mailowej, będą przychodziły powiadomienia o pojawieniu się w serwisie aukcji odpowiadających tym założeniom.
 
Pożyczkobiorcy mogą wspomagać swoją wiarygodność szczegółowymi odpowiedziami udzielanymi na zadane przez Inwestorów pytania. Narzędzia takie jak – weryfikacja numeru telefonu, ubezpieczenie czy zadawalający dla Pożyczającego procent są elementami wpływającymi na decyzję o wejściu w daną aukcję.
 
Program Partnerski
Dodatkowym plusem dla użytkowników Kokos.pl jest możliwość przystąpienia do Programu Partnerskiego, który pozwala na uzyskiwanie dodatkowych profitów pochodzących z serwisu. Program jest otwarty, jedynym warunkiem jest posiadanie własnych stron www, które wykorzystywane są do prowadzenia działań promocyjnych w obszarze pożyczek społecznościowych. Za każdego pozyskanego użytkownika serwisu, który weźmie pożyczkę w Kokos.pl, otrzymuje się 15 PLN. Pożyczający również otrzymuje bonus w wysokości 10 złotych.
 
Odbiór idei
Biorąc pod uwagę roczne doświadczenie zebrane w czasie działania Kokos.pl z całym przekonaniem możemy potwierdzić, iż idea pożyczek społecznościowych doskonale wtopiła się w polską rzeczywistość finansową.
Najbardziej optymistycznym elementem funkcjonowania serwisu jest zgodność, jaka występuje między założeniami, które przyświecały pracom nad uruchomieniem serwisu, a rzeczywistością.
Wzajemne pożyczanie pieniędzy jest doskonałym sposobem na poprawienie płynności finansowej, szybsze zrealizowanie marzeń lub zaspokojenie innej potrzeby przez osobę korzystającą z usług serwisu.
Duże zainteresowanie usługami social lending jest potwierdzeniem tezy, że polska społeczność Internetowa nadąża za najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami dostępnymi w sieci i potrafi w pełni z nich korzystać.
 
Na co pożyczamy?
Większość osób pożycza pieniądze na realizację własnych marzeń, naukę lub uzupełnia lukę w płynności finansowej.
Komentarze typu „Kupiłem stare, poszkodowane auto. Tak z sentymentu – już w 88 roku wpadł mi ten model w oko. Mechanikę odtworzyłem, ale chciałbym, żeby wyglądało idealnie”.
Czy „Chcę kupić dziewczynie wymarzony prezent” lub „Chcę kupić sobie kilka drobiazgów w związku z wiosną. Pomyślałam, że pożyczka w Kokos.pl jest wygodna”, są najlepszym dowodem na to, że Polacy doskonale rozumieją ideę serwisu społecznościowego i w bardzo szybkim czasie ją zaakceptowali.
 
Zaufanie i spłacalność
Spłata rat w serwisie przebiega terminowo. Kwotowy współczynnik spłacalności przekracza 95% i dorównuje wskaźnikom bankowym. Jest to efekt funkcjonującego w serwisie wyjątkowo bezpiecznego systemu weryfikacji potencjalnych pożyczkobiorców i ich wiarygodności.
Tak wysoki procent spłacalności obala również tezę, że pożyczki w Internecie są niepewne i niebezpieczne. Dzięki wytworzonemu zaufaniu w ramach społeczności Kokosa, możemy definitywnie stwierdzić, iż pożyczanie pieniędzy nie różni się od innego rodzaju usług, z których korzystamy w Internecie.
Obie strony użytkowników Kokos.pl podchodzą z powagą do wzajemnych relacji co bardzo pozytywnie odbija się na wizerunku serwisu.
 
Dane liczbowe
Kwota pożyczek udzielonych na koniec stycznia wyniosła już 5 200 00 złotych, z kolei środki zadeklarowane na kolejne inwestycje przekroczyły 4 300 tys. PLN. Dziennie rejestruje się w serwisie ponad 250 nowych użytkowników, natomiast ilość zamkniętych aukcji dochodzi do 50–ciu. Najszybciej zamknięta aukcja to 1 minuta 32 sekundy. Zarejestrowanych użytkowników jest ponad 35 tysięcy. (red)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj