 |
Gminy bez statusu miast na prawach powiatu mają utrudniony dostęp do funduszy unijnych – uważa poseł Krzysztof Brejza. Do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego trafiła specjalna interpelacja w tej sprawie. Kwestia przebudowy i remontów dróg w miastach była kilkakrotnie przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Najczęściej, zwracano uwagę na problem konieczności finansowania przez miasto inwestycji
|
na drogach krajowych leżących na terenie miast na prawach powiatu.
Ministerstwo Infrastruktury podkreślało wówczas, że nie ma szans na finansowanie tego zadania z budżetu państwa i odsyłało samorządowców m.in. do środków unijnych, głównie pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Według informacji resortu, na drogi leżące na terenie miast na prawach powiatu przeznaczono w nim 600 mln euro.
Zdaniem Krzysztofa Brejzy i 20 innych posłów PO, którzy podpisali się pod interpelacją skierowaną do Elżbiety Bieńkowskiej, skupienie się w PO IiŚ na miastach na prawach powiatu oznacza dyskryminację grupy ponad 40 miast nie posiadających praw powiatu a zamieszkiwanych przez 2,5 mln. mieszkańców.
W opinii parlamentarzystów, duże miasta prezydenckie, które nie posiadają statusu powiatu grodzkiego, są z jednej strony dyskryminowane poprzez brak jednolitego zarządzania m.in. w zakresie dróg, z drugiej strony są dodatkowo pozbawiane możliwości aplikowania o środki z funduszy europejskich.
„Przykładem jest działanie 8.1 Bezpieczeństwo ruchu drogowego Priorytetu 8 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wykluczające miasta prezydenckie nie posiadające praw powiatu od dostępu do tego programu, pomimo, iż mowa jest o grupie miast nie mniejszych od powiatów grodzkich, które odcinane są od dostępu do środków infrastrukturalnych jedynie z powodu braku statusu powiatu grodzkiego” – informują w specjalnym komunikacie.
Jak podkreślili, omawiane działanie ma ważne znaczenie dla rozwoju infrastruktury komunikacyjnej – zakłada bowiem m.in. przebudowę miejsc szczególnie niebezpiecznych oraz budowę infrastruktury techniczno-informatycznej.
W ocenie posłów, kryterium dostępu do środków unijnych powinien stanowić potencjał ludnościowy miast, a jego obiektywnym wyznacznikiem jest to, czy gmina miejska ma charakter prezydencki, czy też nie. (PAP/dp)
Zaloguj się Logowanie