Toner do drukarki laserowej – jak go wybrać i jak używać?

tonery-do-drukarek

Toner do drukarki laserowej – jak go wybrać i jak używać?

Wybór drukarki nie jest łatwy – istotna jest jakość wydruku oraz cena sprzętu. Równie ważną kwestią jest dobranie materiałów eksploatacyjnych. Podpowiadamy, co zrobić, by dokonać zadowalającego zakupu.

W drukarkach laserowych, zamiast kartridża wypełnionego atramentem, znajduje się toner. Ma on konsystencję barwnego proszku, który jest nanoszony na papier. Natomiast bęben to element występujący wyłącznie w kserokopiarkach i drukarkach laserowych. Ma on kształt aluminiowego cylindra, który jest pokryty warstwą organicznych materiałów światłoczułych. Właśnie te dwa materiały eksploatacyjne są kluczowe dla prawidłowego działania drukarki i w dużej mierze decydują o kosztach drukowania. Odpowiednio dobrany toner do drukarki przekłada się na jakość wydruku.

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze tonera.

Toner do drukarki laserowej – sprawdź ofertę Asarto.

Jak wybrać toner do drukarki laserowej?

Toner do drukarki zbudowany jest z dwóch oddzielnych frakcji: większych szklanych kulek i bardzo drobnych zabarwionych kuleczek zrobionych z żywicy termoplastycznej. To najczęściej spotykany i powszechnie wykorzystywany rodzaj materiału eksploatacyjnego, jednak na rynku istnieją drukarki, które do swojej pracy wykorzystują ciekłe tonery. Zanim podejmie się ostateczną decyzję o wyborze odpowiedniego urządzenia, warto sprawdzić, ile kosztują materiały zamienne do niego. Cena samej drukarki może się okazać niewielka w porównaniu z wartością wymiany tonera.

Wybierając model drukarki należy też zwrócić uwagę na to, czy bęben i toner są ze sobą połączone, czy trzeba oba elementy kupować oddzielnie. Oba rozwiązania mają wady oraz zalety. Jedną z ważniejszych kwestii w tym wypadku jest cena. Toner do drukarki jest o wiele tańszy niż zakup obu części razem. Natomiast w przypadku konieczności wymiany bębna, zwłaszcza w tańszych drukarkach, może się okazać, że jest to całkowicie nieopłacalne. Z kolei zakup tonera wraz bębnem daje pewność, że obie części są zintegrowane oraz, że zostanie zachowana odpowiednia jakość wydruku. W przypadku usterki któregoś z elementów ich wymiana kosztuje tyle samo, co nowy zasobnik. Na pewno koszt tych materiałów eksploatacyjnych jest o wiele wyższy niż zakup samego tonera, dlatego wiele osób stara się obniżyć koszty i szuka zamienników.

Tańszy zamiennik czy droższy oryginał?

Tonery do drukarek laserowych można podzielić na oryginalne oraz zamienniki. Wybór odpowiedniego materiału eksploatacyjnego zależy od decyzji użytkownika oraz zasobności jego portfela. Zarówno oryginalne tonery jak i zamienniki są produkowane z nowych komponentów. Różnice widać w cenie – zamienniki są tańsze.

Regeneracja tonera – jak przebiega proces?

Czy zawsze po zużyciu tonera konieczny jest zakup nowego? Niekoniecznie – można zdecydować się na zabieg regeneracji. Regeneracja polega na uzupełnianiu zużytych tonerów. Dzięki napełnianiu pustych zbiorników można ograniczyć wydatki na materiały eksploatacyjne.

Jak odbywa się regeneracja tonera? Jako baza surowcowa używany jest stary kartridż, a w czasie regenerowania tonera wymieniane są wyłącznie jego zużyte części. Zwykle toner do drukarki jest w pełni funkcjonalny i zachowuje jakość oryginalnego pod warunkiem, że wszystko zostało poprawnie wykonane, dlatego nie należy podejmować się samodzielnej regeneracji. Wykonana w nieumiejętny sposób może przyczynić się nie tylko do utraty jakości wydruku, ale przede wszystkim do poważnego uszkodzenia sprzętu. Zadanie warto powierzyć specjaliście.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj