Które odnawialne źródła energii mają największą przyszłość w Polsce?

energia-odnawialna

Które odnawialne źródła energii mają największą przyszłość w Polsce?

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wciąż wzrasta. Systematycznie rośnie również ich udział w zaspokajaniu zapotrzebowania na energię poszczególnych krajów.

W tej chwili w Polsce aż 4,6% krajowego zapotrzebowania energetycznego jest zaspokajane właśnie przez źródła odnawialne (głównie biomasę, wiatr i hydroenergetykę). Szacuje się, że zgodnie z założeniami zawartymi w pakiecie klimatyczno-energetycznym w 2020 roku będzie to już 15%. Coraz większa popularność alternatywnych źródeł energii to wynik z jednej strony międzynarodowych umów, mających na celu ochronę środowiska naturalnego i kurczących się zasobów tradycyjnych paliw, a z drugiej – zainteresowania ze strony prywatnych inwestorów, zmotywowanych coraz wyższymi rachunkami za energię i ogrzewanie domów. W efekcie coraz większym powodzeniem cieszą się domy energooszczędne, zaprojektowane z wykorzystaniem dodatkowych rozwiązań wspierających (a w rzadkich przypadkach także całkowicie zastępujących) tradycyjne systemy grzewcze.

Odnawialne źródła energii – nowoczesny sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania

Nowoczesny standard budowania domów pozwala znacząco obniżyć zapotrzebowanie na energię i zużycie ciepła w porównaniu z konwencjonalnym budownictwem. Dla przykładu: zużycie energii w domu postawionym w tradycyjnej technologii wynosi 90 – 120 kWh na metr2 w ciągu roku, natomiast domy energooszczędne potrzebują zaledwie [strong]30 – 60 kWh[/strong]! Na tę różnicę składa się nie tylko odpowiedni projekt architektoniczny i wysokiej jakości materiały ociepleniowe, ale przede wszystkim zmniejszenie kosztów ogrzewania. Tutaj ekologia i ekonomia są wyjątkowo zgraną parą. Oszczędność to główny powód, który skłania ludzi do wdrażania na terenie domu ekologicznych rozwiązań, opartych na odnawialnych źródłach energii. Energia promieniowania słonecznego, wiatr czy energia pochodząca z gruntu są przecież całkowicie darmowe.

Alternatywy dla rozsądnych

Ogrzewanie stanowi nawet kilkadziesiąt procent kosztów całkowitego utrzymania nieruchomości. W skali całego roku mogą to być naprawdę duże kwoty. Jak je zmniejszyć? Oto kilka pomysłów wykorzystujących odnawialną energię:

Energia słoneczna

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kolektora słonecznego na dachu. Kolektor zamienia docierającą do niego energię promieniowania słonecznego na energię cieplną nośnika (na przykład wody, glikolu lub gazu). Kolektory mogą skutecznie wspierać system grzewczy zainstalowany w domu. Dobrze zaprojektowana instalacja słoneczna, która jest w stanie zaabsorbować 95% promieniowania słonecznego, gwarantuje zaspokojenie na energię cieplną w 50-60%. Koszt zamontowania systemu solarnego może wydawać się duży, jednak można skorzystać z dopłat, a uwzględniając standardowy czas działania kolektora (20 – 30 lat), zysk płynący z inwestycji jest oczywisty, mimo wielu dni w roku pozbawionych słońca.

Fotowoltaika

To rozwiązanie również bazujące na energii słonecznej, jednak w tym przypadku panele fotowoltaiczne zamieniają energię solarną na elektryczną. To rodzaj małej, przydomowej elektrowni.

Energia wiatru

Przyzwyczailiśmy się do widoku ogromnych wiatraków w wielu regionach Polski. Ich moc uzależniona jest od prędkości wiatru. Fachowcy zwracają jednak uwagę, że warunki klimatyczne panujące na większości obszarów w naszym kraju nie sprzyjają powszechnemu zastosowaniu tej technologii na użytek domowy. Powodują również dużo hałasu.

Energia geotermalna

Wykorzystanie energii ziemi wymaga zainstalowania gruntowej pompy ciepła, pobierające energię z przydomowego gruntu lub wód podziemnych. Obecnie jest ona najtańszym źródłem energii cieplnej, a jej wielkim atutem jest fakt, że jej działanie nie zależny od waha pogody i klimatu. Nowoczesne pompy nie potrzebują dużo miejsca i nie wpływają negatywnie na wygląd posesji. Dostępne są również pompy powietrzne, ale zdaniem fachowców charakteryzuje je mniejsza efektywność.

Poszukaj sprawdzonych rozwiązań w internecie

Osoby planujące budowę energooszczędnego domu mogą poszukać informacji na temat innowacyjnych rozwiązań przez internet. Na portalach typu Oferteo można łatwo znaleźć projekty takich domów, odpowiednie materiały, a także fachowców, którzy potrafią wykonać potrzebną instalację. Wymienione rozwiązania to tylko niektóre z dostępnych możliwości. Niektórzy decydują się na wykorzystanie energii wody ze stojącego przy domu starego młyna lub postanawiają wybudować przydomową elektrociepłownię, która będzie wytwarzać energię na miejscu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj