© flickr.com
Sieć komputerowa przyda się w nawet w niewielkiej firmie. Już kilkuosobowy zespół korzysta przecież z drukarki, komputerów stacjonarnych, laptopów. Nie są rzadkością tablety, czy smartfony. By te urządzenia mogły z sobą współdziałać i można było w pełni je wykorzystać niezbędna jest dobrze zbudowana sieć komputerowa.
W poniższym tekście skupimy się na rozwiązaniach typu small office. Przyjmijmy, że wszystkie proponowane urządzenia, wydajności, a także budżety są określone na niewielkie biuro, w którym pracuje 4-6 osób. Znajduje się w nim kilka komputerów stacjonarnych, laptopy. Pracownicy korzystają również z telefonów stacjonarnych, komórek, tabletów, kilku drukarek: do wydruków kolorowych, czarno-białych i do zdjęć. Parę razy w tygodniu odwiedzają firmę kontrahenci, którzy muszą mieć dostęp do internetu. Pracownicy mają również możliwość zdalnej pracy przez internet, łącząc się z biurem z domu. Profil działalności firmy zakłada, że każdy z managerów pracuje w zespole na kilku projektach równocześnie. Taki sposób pracy wymaga, by wszystkie dane były zapisywane na dysku sieciowym tak, by każdy z uczestników projektu miał do nich swobodny dostęp.
Znamy już wymagania, spójrzmy, co będzie potrzebne, by zabezpieczyć wszystkie wspomniane funkcje. Podstawowy sprzęt, który posłuży nam do konfiguracji sieci komputerowej to:
W zależności od infrastruktury mogą być potrzebne dodatkowe punkty dostępowe, by zwiększyć zasięg WI-FI. Przecież jeśli dysponujemy pomieszczeniami mocno oddalonymi od siebie, a zwykły router będzie za słaby.
Podstawowym sprzętem, który jest niezbędny, gdy chcemy zapewnić dostęp do sieci jest gigabitowy router. Musi mieć odpowiednią moc, by rozprowadzić sygnał po całym biurze i wejście na modem.
Modem, w zależności od okablowania i infrastruktury budynku dostarczy dostawca internetu. Jeśli biuro jest rozległe, a chcemy bez zakłóceń korzystać z sieci we wszystkich pomieszczeniach trzeba pomyśleć o wzmocnieniu sygnału. W tym celu należy rozmieścić dodatkowe punkty dostępowe, do których podpinamy antenę. Na rynku są dostępne rożne typy anten, ale nie ma specjalnego znaczenia na który się zdecydujemy. Korzystanie z WI-FI w biurze wymaga jednak pewnej przezorności.
Jeśli wzmacniamy sygnał koniecznie należy zwrócić uwagę, czy nie rozchodzi się poza budynek, by nie dostępu do naszej sieci nie miały osoby z zewnątrz. Pomyślmy więc o zabezpieczeniu sieci hasłem lub takim wyregulowaniu urządzeń, by dostęp do internetu był możliwy tylko w pomieszczeniach biurowych- mówi Paweł Marczyński, ekspert portalu thomas-it.pl.
Do routera podłączamy również przełącznik sieciowy, pod który będą podpięte wszystkie sprzęty w firmie łączące się z siecią kablem: komputery stacjonarne, dysk sieciowy do bieżącej obsługi danych, laptopy. Drugi dysk sieciowy NAS (backup) podłączamy bezpośrednio do routera. Pozostaje jeszcze podpięcie drukarek. Większość z urządzeń dostępnych obecnie na rynku ma WI-FI, więc ich wpięcie w infrastrukturę jest bardzo proste. Przy mniej nowoczesnych modelach, gdzie łączymy się z siecią kablami, drukarkę laserową należy podłączyć do przełącznika, a drukarkę USB do dysku sieciowego.
Nieograniczony dostęp do zasobów zapewni dysk sieciowy. Jak go wybrać? Nie wgłębiając się w skomplikowane opisy techniczne, najprościej jest dobrać wydajność dysku do liczby osób, które pracują w biurze. Takie informacje znajdziemy w specyfikacji technicznej producentów. Dodatkowe funkcje techniczne, na które trzeba zwrócić uwagę to: szybki procesor, odpowiednia pamięć, możliwość kontroli dostępu, wykonywanie kopii zapasowych i bezpieczeństwo przechowywania danych. Jeśli wybierzemy któryś z dostępnych modeli sześcio- lub czterodyskowych, to nie powinno być problemów z obsługą tych zadań.
Jeśli goście odwiedzający firmę korzystają z internetu, to najbezpieczniejszym sposobem umożliwienia im dostępu do sieci jest wydzielenie dostępu i przydzielenie oddzielnego hasła. Dla pracowników, którzy często są w podróży służbowej lub łączą się z biurem z domu, przydatną opcją będzie VPN – komfortowe rozwiązanie pozwalające na zdalną pracę i w pełni bezpieczne dla zasobów firmy. Decydując się na VPN trzeba sprawdzić, czy dysk sieciowy, który będziemy kupować daje taką możliwość.
Przestawione rozwiązania są ukierunkowane na potrzeby niewielkiego biura (small office). Jak widać, sprawnie działająca sieć komputerowa w firmie nie musi kosztować fortuny, a spełnia wszystkie podstawowe funkcje niezbędne z punktu widzenia komfortu pracy zatrudnionych w niej osób i bezpieczeństwa danych.
Zaloguj się Logowanie