Nie ma porozumienia w sprawie Programu Operacyjnego dla Rybołówstwa

Kolejne konsultacje ministerstwa rolnictwa ze środowiskiem rybackim, które odbyły się w piątek w Warszawie, nie przyniosły uzgodnienia stanowisk. Rozmowy dotyczyły ostatecznego kształtu programu wsparcia dla rybołówstwa na lata 2007-2013.

Jak powiedział wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, rozmowy dotyczyły m.in. wykorzystania dodatkowych środków przeznaczonych przez Komisję Europejską dla rybołówstwa, rekompensat dla rybaków czy ceny paliwa.

Dyrektor departamentu rybołówstwa Roman Wenerski wyjaśnił PAP, że KE zaproponowała złagodzenie kryteriów przyznawania pieniędzy na modernizację statków rybackich. Unia dofinansowywałaby nie 40 a 60 proc. kosztów inwestycji, ale w zamian za zmniejszenie floty połowowej o 30 proc. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 800 kutrów i łodzi rybackich.

Plocke zauważył, że rozmowy są skomplikowane, bowiem podjęcie decyzji o rezygnacji z prowadzenia połowów jest trudne. Tym bardziej, że chodzi o wskazanie konkretnych osób, które przekażą swoje jednostki na złom.
„Na program operacyjny dla rybołówstwa przeznaczone jest prawie 1 mld euro. Są to znaczne środki, dlatego program wymaga starannego przygotowania” – powiedział Plocke. Zapewnił, że program „nie będzie zbudowany przeciwko środowisku”.

Wenerski wyjaśnił, że rybacy zgłaszają także inne postulaty dotyczące zmian w projekcie zmian Programu Operacyjnego. Przypomniał, że program ten, po poprawkach i uzgodnieniach ze środowiskiem rybaków, został na początku lipca tego roku przesłany do Brukseli, ale nie jest zatwierdzony przez KE.

Według dyrektora, jest jeszcze możliwość naniesienia zmian do tego projektu. Dodał, że ministerstwo otrzymało od rybaków takie propozycje i obecnie je analizuje.

Wiceminister poinformował, że rybacy i resort muszą podjąć decyzje do końca sierpnia, a dokument w tej sprawie musi trafić do KE do 8 września. „I zamierzamy tego terminu dotrzymać” – podkreślił wiceszef resortu rolnictwa. Dodał, że jest przekonany, że rybacy przedstawią propozycję zmniejszenia floty rybackiej. Na złomowanie statków przysługuje rybakom rekompensata.

Według Plocke, KE już we wrześniu zatwierdzi program dla Polski. „Mamy takie uzgodnienia na piśmie” – dodał. Następnie resort rolnictwa przygotuje projekt ustawy o Europejskim Funduszu Rybackim i we wrześniu skieruje go do pod obrady rządu.

Zdaniem wiceministra procedura legislacyjna zostanie zakończona w listopadzie, co pozwoli na uruchomienie jeszcze w tym roku przyjmowania wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dwa działania: rekompensaty dla rybaków za okresy przestojów w połowach oraz złomowanie statków.

Wenerski zaznaczył, że uruchomienie działań oznacza tylko rozpoczęcie przyjmowania wniosków. Ale jest mało prawdopodobne, by rybacy otrzymali pieniądze w tym roku.

Prezes Stowarzyszenia Armatorów Rybackich Bogdan Waniewski potwierdził PAP, że na przyszły tydzień zapowiedziane zostały kolejne konsultacje. Nie oznacza to jednak, że rozmowy zostaną zakończone.

Waniewski uważa, że uruchomienie programu w tym roku jest niemożliwe ze względu na długotrwałość procesu legislacyjnego. Podkreślił, że rybacy do jego projektu wiele zastrzeżeń.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj